Smog sparaliżował Delhi. "Zanieczyszczenie powietrza poważnie zagraża zdrowiu mieszkańców"

Świat
Smog sparaliżował Delhi. "Zanieczyszczenie powietrza poważnie zagraża zdrowiu mieszkańców"
PAP/EPA/Stringer

- Z powodu smogu wszystkie szkoły w Delhi pozostaną zamknięte do niedzieli - ogłosił w środę wicegubernator narodowego terytorium stołecznego Manish Sisoida. Drugi dzień w indyjskiej aglomeracji zanieczyszczenie powietrza poważnie zagraża zdrowiu mieszkańców.

"Jakość powietrza w Delhi pogarsza się. W takiej sytuacji nie możemy narażać zdrowia dzieci. Wszystkie prywatne oraz publiczne szkoły zostaną zamknięte do niedzieli" - poinformował na Twitterze Sisodia. W 20-milionowym mieście jest ok. 6 tys. szkół, w których uczy się ok. 5 mln dzieci.

 

Jedenastokrotnie przekroczone światowe normy

 

Jak podał "The Guardian", niektóre instrumenty pomiarowe w Delhi odnotowały średni wskaźnik jakości powietrza (AQI) na maksymalnym poziomie możliwym do zmierzenia. Testy wykonane we wtorek przez organizację Greenpeace wykazały z kolei, że szczególnie szkodliwy pył o średnicy większej niż 2,5 mikrometra (PM2,5) osiągnął w indyjskiej aglomeracji poziom 710 mikrogramów na metr sześcienny, jedenastokrotnie przekraczając normy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

 

Toksyczny i gęsty smog paraliżuje Delhi drugi dzień z rządu, ograniczając widoczność i powodując opóźnienia w transporcie publicznym.

 

Mieszkańcy miasta masowo wykupują maski antysmogowe. Służby medyczne apelują o niewychodzenie z domu i porównują zdrowotne skutki poruszania się po mieście do dziennego wypalenia kilkudziesięciu papierosów. We wtorek gubernator Delhi Arvind Kejriwal nazwał miasto "komorą gazową".

 

Wizyta brytyjskiej pary książęcej

 

W środę na zamglonym z powodu zanieczyszczeń lotnisku w Delhi wylądowała brytyjska parą książęca - książę Walii Karol oraz księżna Kornwalii Kamila.

 

Jak zauważył "The Daily Telegraph", Delhi to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, a wskaźniki jakości powietrza przekraczają w nim normy WHO nawet 30-krotnie. Od 2014 roku, gdy WHO poinformowała o skali problemu, władze miasta czasowo zamykały elektrownie oraz prowadziły eksperymenty ograniczające ruch drogowy w mieście.

 

W związku z tegorocznym smogiem rządzący miastem gotowi są przywrócić system ograniczający ruch drogowy, pozwalającym na poruszanie się po Delhi danego dnia jedynie samochodom o rejestracjach parzystych bądź nieparzystych. We wtorek specjalny Urząd ds. Zanieczyszczenia Środowiska powołany przez Sąd Najwyższy do walki ze smogiem zarządził podwyższenie opłat parkingowych w celu promocji używania transportu publicznego. "Zanieczyszczenie powietrza prawdopodobnie zwiększy się w najbliższych dniach" - podał w oświadczeniu szef urzędu Bhure Lal.

 

Jakość powietrza w Delhi zazwyczaj pogarsza się jesienią, gdy zimne powietrze utrzymuje zanieczyszczenia w pobliżu gruntu i uniemożliwia im przedostanie się w wyższe partie atmosfery. Sytuację pogarsza wysoka wilgotność powietrza, brak wiatru oraz wypalanie ściernisk po zbiorach w sąsiadującymi z Delhi stanami Harijana oraz Uttar Pradeś.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie