Do pracy w Wielkiej Brytanii przyjechało o 89 proc. mniej pielęgniarek z UE. "Nie zdziwiłabym się, gdyby Brexit był przyczyną"
W tym roku liczba przybyłych z krajów UE pielęgniarek i opiekunek osób chorych, które zarejestrowały się do pracy w W. Brytanii, zmalała w porównaniu z rokiem ubiegłym o 89 proc. Jest to komentowane jako jedno ze zjawisk związanych z Brexitem.
Według raportu Brytyjskiej Izby Pielęgniarek i Położnych (NMC) liczba osób przybyłych do pracy w tej specjalności z krajów Unii Europejskiej "dramatycznie spadła" w 2017 r. - zmniejszyła się z 10 178 do 1 107.
Np. liczba nowych hiszpańskich pielęgniarek i opiekunek zmalała w porównaniu z rokiem ubiegłym o 95 proc.
Podniesienie wieku emerytalnego i kryteriów zawodowych
Jackie Smith, dyrektor wykonawcza NMC, wyraziła zaniepokojenie z powodu nieustannego wzrostu liczby zagranicznych pielęgniarek i opiekunek, które porzucają pracę w W. Brytanii.
Jedną z przyczyn tego zjawiska - komentuje BBC - jest podniesienie w W. Brytanii wieku emerytalnego i kryteriów zawodowych.
Sekretarz generalna Królewskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego (RCN) Janet Davies oświadczyła jednak: "Nie byłabym zaskoczona, gdyby okazało się, że to Brexit jest przyczyną, dla której pielęgniarki z krajów Unii Europejskiej porzucają Zjednoczone Królestwo".
PAP
Czytaj więcej
Komentarze