Orkan Grzegorz nad Polską. W całym kraju trwa usuwanie skutków wichury
Do 26 tys. spadła liczba odbiorców bez prądu, po przejściu wichury nad Polską - podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w poniedziałek na Twitterze. Według RCB nadal najwięcej odbiorców bez prądu jest na Dolnym Śląsku - 5,4 tys., i w Małopolsce - 3,4 tys. Bilans ofiar po niedzielnej wichurze to 2 ofiary śmiertelne i 16 osób rannych, w tym 6 strażaków.
W wyniku wichury, która przeszła w weekend nad Polską, w całym kraju strażacy w niedzielę interweniowali aż 6233 razy; najwięcej w woj. - dolnośląskim (1622 razy), śląskim (954 razy), małopolskim (551 razy) - poinformował w niedzielę wieczorem rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Paweł Frątczak.
Jak mówił, wichura uszkodziła dachy na 933 budynkach; w tym - 732 w budynkach mieszkalnych i 201 w budynkach gospodarczych. Najwięcej uszkodzonych budynków jest w woj. dolnośląskim - 306, 158 w woj. śląskim, 88 w woj. wielkopolskim.
Skutki wiatru: liczba odbiorców bez prądu spadła do 26 tys. Najwiecej: Dolny Śląsk 5,4 tys., Małopolska 3,4 tys. #wiatr #awarie
— RCB (@RCB_RP) 30 października 2017
- Obecnie główne działania polegają na usuwaniu połamanych i powalonych drzew. Wiatr porwał w sumie 4 654 drzewa; najwięcej w woj. dolnośląskim (1 296 tys.), w śląskim (749 tys.) i w Małopolsce (456 tys.) - mówił rzecznik PSP.
Dwie ofiary śmiertelne
W niedzielę w interwencjach na terenie całej Polski wzięło udział 32 tys. strażaków; byli to funkcjonariusze zarówno z Państwowej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy wykorzystali w akcjach 7 100 tys. samochodów pożarniczych.
Bilans ofiar po niedzielnej wichurze to 2 ofiary śmiertelne i 12 os. rannych, w tym 5 strażaków.
W niedzielę wieczorem bez dostaw energii elektrycznej pozostało 189 tys. odbiorców gospodarstw domowych; najwięcej (50 tys.) na Dolnym Śląsku, w Lubuskiem (44 tys.), w Łódzkiem (18 tys.) i w Wielkopolsce (10 tys.).
Terminal LNG wznowił pracę
- Terminal LNG w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) wznowił pracę po uszkodzeniu spowodowanym silnymi wiatrami wiejącymi w niedzielę - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Gaz-Systemu Tomasz Pietrasieński.
Według rzecznika, sytuacja w terminalu LNG jest już opanowana. - W niedzielę wieczorem przywrócono regazyfikację skroplonego gazu ziemnego oraz wysyłkę surowca do Krajowego Systemu Przesyłowego - podał.
- Na bieżąco monitorowane są wszystkie parametry operacyjne instalacji; nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców Świnoujścia oraz pracowników Terminalu LNG - dodał. Pietrasieński.
W niedzielę nad ranem w terminalu LNG z powodu bardzo silnych wiatrów doszło do uszkodzenia suwnicy na dachu jednego ze zbiorników, która uszkodziła rurociąg służący do opomiarowania zbiornika. Jak podała wcześniej Gaz-System, doszło do niewielkiego uwolnienia się gazu odparowanego do atmosfery. Instalacja została zatrzymana awaryjnie.
Zakończyły się prace naprawcze sieci trakcyjnej
PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały w poniedziałek, że po wichurze, która przeszła nad Polską, sieć kolejowa jest już przejezdna. W nocy zakończyły się prace naprawcze sieci trakcyjnej na Śląsku i Dolnym Śląsku.
Prace naprawcze na liniach trakcyjnych Śląska i Dolnego Śląska już się zakończyły, natomiast do południa potrwają jeszcze na odcinku Sól - Zwardoń - wynika z komunikatu.
Wykonano już jazdy patrolowe na 1300 km linii, a specjalne zespoły przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników w Sosnowcu, Wrocławiu i Krakowie nadal pracują.
Sprawdzane są przejezdności linii kolejowych. W pogotowiu pozostaje 165 zespołów pogotowia technicznego, czuwają również pracownicy 66 pociągów sieciowych, których zadaniem jest szybkie usuwanie ewentualnych usterek.
PAP
Czytaj więcej