Wygrali ws. dekomunizacji nazw ulic. W Koronowie część tablic pozostanie bez zmian
Koronowo, miejscowość w Kujawsko-Pomorskiem, nie musi zmieniać nazw ulic, ani przyjmować kolejnej uchwały ws. dekomunizacji ich nazw. W środę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy orzekł, że uchwała koronowskich radnych, zmieniająca ulice: Plac Zwycięstwa, Zawadzkiego i Krasickiego na Plac Zwycięstwa, Zawadzkiego i Krasickiego precyzyjnie uzasadnia zmiany i jest zgodna z prawem.
W przypadku Koronowa zdekomunizowane miały być ulice: Krasickiego, Kasprzaka, Nowotki, Sawickiej, Zawadzkiego i Plac Zwycięstwa.
Według listy IPN, Jan Krasicki był sowieckim agitatorem i aktywnie propagował kult Stalina, natomiast Aleksander Zawadzki "to działacz stalinowski, który jako wicepremier komunistycznego rządu był współodpowiedzialny za zbrodnicze metody sprawowania władzy".
"Wiemy, kim był, ale nie czujemy potrzeby zmiany"
Burmistrz Koronowa ogłosił konsultacje (27 lutego-20 marca), w których mieszkańcy wypowiedzieli się w sprawie zmian i ewentualnych nowych nazw.
W marcu mieszkańcy ulicy Zawadzkiego skierowali do władz miasta petycję, w której "wyrazili niechęć ws. zmiany".
"Choć wiemy, kim był gen. Zawadzki, to jednak nie jest problemem i nie czujemy potrzeby zmiany nazwy tylko z tego powodu, kim był ale ponieważ jesteśmy obywatelami praworządnymi, przestrzegającymi obowiązujących przepisów pragniemy, by nowym patronem został Tadeusz Zawadzki" - wyjaśnili.
Biskup za komunistę
31 maja koronowscy radni przyjęli uchwałę, na mocy której ulice Plac Zwycięstwa, Krasickiego i Zawadzkiego otrzymały odpowiednio nazwy: Plac Zwycięstwa, Krasickiego i Zawadzkiego.
Jak uzasadnili m.in. nowa nazwa Plac Zwycięstwa upamiętnia bitwę stoczoną przez wojska polskie z wojskami Zakonu Krzyżackiego pod Koronowem 10 października 1410 roku (a nie jak poprzednio zjednoczenie PPS i PPR w PZPR).
Komunistę Krasickiego zastąpili biskupem Ignacym Krasickim, a działacza Zawadzkiego - harcmistrzem, podporucznikiem AK Tadeuszem Zawadzkim.
"Ominęli cel ustawy"
5 lipca wojewoda kujawsko-pomorski unieważnił uchwałę Rady Miejskiej Koronowa, argumentując m.in. że stanowi ona "swoiste ominięcie celu ustawy" i "nie dokonuje rzeczywistej zmiany nazwy. Nazwa pozostaje ta sama".
"Według Uniwersalnego słownika języka polskiego pod redakcją prof. Stanisława Dubisza, zmiana to »zastąpienie czegoś czymś, wymiana czegoś na coś«, »fakt, że ktoś staje się innym, coś staje się inne niż dotychczas«. Również z uzasadnienia uchwały nie wynika, że nazwa propagująca komunizm ulega zmianie na nazwę ustroju tego nie propagującą" - uzasadnił wojewoda.
Wskazał też "w oparciu o ekspertyzę Zespołu Ortograficzno-Onomastycznego", że zaleca się stosowanie pełnych imion i nazwisk patronów ulic, obiektów, placów.
W Koronowie na tabliczkach z ulicami nazw od lat widnieją tylko nazwiska.
Na razie nie wiadomo, czy wojewoda odwoła się od środowego orzeczenia. Z decyzją czeka na pisemne uzasadnienie sądu.
Radio PiK, polsatnews.pl
Komentarze