Komisja Wenecka znów przyjedzie do Polski. Przyjrzy się ustawie o prokuraturze i uprawnieniom prokuratura generalnego
Celem wizyty przedstawicieli Komisji Weneckiej, która rozpocznie się 24 października, jest wydanie opinii ws. nowelizacji ustawy o prokuraturze. - Mamy nadzieję, że wymiana zdań z władzami, przedstawicielami życia politycznego i społeczeństwa obywatelskiego umożliwi nam wydanie jasnej, precyzyjnej i bezstronnej opinii - powiedział Polsat News Gianni Buquicchi, przewodniczący Komisji Weneckiej.
Z prośbą o wydanie takiej opinii zwrócił się w maju do członków Komisji Komitet Monitoringu Parlamentarnego Rady Europy.
- Program wizyty przedstawicieli Komisji Weneckiej w Polsce nie jest jeszcze sfinalizowany - zastrzegł rzecznik Rady Europy Panos Kakawiatos.
Opinia ma zostać przyjęta na najbliższej sesji plenarnej KW w Wenecji w dniach 8-9 grudnia.
- Zarówno w mediach, jak i różnych kręgach międzynarodowych pojawiają się obawy dotyczące funkcji Prokuratora Generalnego, dlatego chcemy sprawdzić, czy wszystko jest zgodne z międzynarodowymi standardami - powiedział Buquicchi.
Dodał, że "wyjazd do Polski nie oznacza, że my też już mamy takie obawy, ale jest to naszą zwyczajową praktyką, by wymieniać opinie z władzami wobec działań, których są obawy".
Procedura prac nad projektem opinii przewiduje przyjazd delegacji sprawozdawców na rozmowy z przedstawicielami wszystkich najważniejszych instytucji w kraju.
Sporządzą projekt opinii
Po wizycie w Polsce sprawozdawcy sporządzą, każdy osobno, komentarz do ustawy. Następnie komentarze te zostaną połączone przez sekretariat Komisji w całość i ponownie przedstawione sprawozdawcom, by wyrazili zgodę na zebranie ich indywidualnych uwag w takim kształcie.
Tak powstanie projekt opinii. Zostanie on później rozesłany do wszystkich członków Komisji Weneckiej oraz do rządów, które należą do KW, w tym do Warszawy.
Na tym etapie rząd jest zapraszany do ewentualnego sporządzenia pisemnych uwag, jeśli uzna to za stosowne, a także do przysłania swego przedstawiciela do udziału w dyskusji na sesji w Wenecji. Wtedy podczas obrad plenarnych opinia zostaje przyjęta, a następnie ogłoszona i opublikowana.
Opiniowała już nowelizację ustawy o TK
Na mocy ustawy przygotowanej przez PiS, która weszła w życie w zeszłym roku, połączono stanowiska prokuratora generalnego oraz ministra sprawiedliwości. W miejsce Prokuratury Generalnej powstała Prokuratura Krajowa. Nowy urząd może prowadzić śledztwa w sprawach "o obszernym materiale dowodowym, a także zawiłych pod względem faktycznym lub prawnym".
W ustawie zapowiedziano też powołanie osobnego Wydziału Spraw Wewnętrznych. Jego zadaniem będzie prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach "najpoważniejszych czynów przestępnych popełnionych przez sędziów, prokuratorów i asesorów".
Ustawa likwiduje kadencyjność stanowisk funkcyjnych i kierowniczych w prokuraturze. Skróceniu uległ też okres pracy na poszczególnych poziomach prokuratury pozwalający na awans.
Kolejna wizyta
To będzie kolejna wizyta delegacji Komisji Weneckiej w Polsce. We wrześniu ubiegłego roku przedstawiciele komisji rozmawiali w Warszawie o nowelizacji ustaw o Trybunale Konstytucyjnym i o tzw. ustawie inwigilacyjnej i wydali dwie opinie.
Przyjęcie drugiej opinii o TK w październiku 2016 roku odbyło się bez udziału w posiedzeniu w Wenecji delegacji polskiego rządu, który zbojkotował obrady, zarzucając KW stronniczość i nierzetelność.
PAP, Polsat News
Czytaj więcej