"Dociskanie kolanem prezydenta". Neumann o spotkaniach Kaczyński-Duda
- Spotkania prezesa Kaczyńskiego z prezydentem Dudą nie dotyczą już ustaw o sądownictwie, bo to PiS ma już zagwarantowane w pierwszej wersji prezydenckiej ustaw - powiedział w "Śniadaniu w Radiu ZET" Sławomir Neumann z PO. W jego ocenie spotkania polityków Belwederze "to raczej dociskanie kolanem pana prezydenta, pokazanie swojemu elektoratowi, że prezes znowu wszystko ma w rękach".
Gośćmi Joanny Komolki i Bartosza Kurka w programie ''Śniadanie w Radiu ZET'' byli: Krzysztof Łapiński (Kancelaria Prezydenta), Jarosław Sellin (PiS), Sławomir Neumann (PO), Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna), Stanisław Tyszka (Kukiz'15) oraz Jakub Stefaniak (PSL).
Politycy dyskutowali na temat reformy sądownictwa, spotkań Duda-Kaczyński oraz nieobecności prezydent Warszawy na rozprawach komisji ds. reprywatyzacji.
"Obecność na komisji ds. reprywatyzacji prezydent Warszawy jest potrzebna"
- Prezydent Warszawy musi bronić prawdy przed kłamstwem. To chęć dopadnięcia Hanny Gronkiewicz-Waltz przez Patryka Jakiego. Będziemy walczyć o prawdę razem z prezydent Warszawy. Ta sprawa nie przykryje jej pracy podczas trzech kadencji - mówił w Neumann, dodając że obecność Gronkiewicz-Waltz na komisji ds. reprywatyzacji jest potrzebna.
Podczas sobotniej konwencji Solidarnej Polski Ziobro, który jest szefem tego ugrupowania, zadeklarował, że nie tylko w swoim imieniu, ale też SP, może wyciągnąć rękę do współpracy z prezydentem. - Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby czterdziestokilkulatkowie mogli ze sobą dobrze współpracować i działać na rzecz Polski - podkreślił.
Krzysztof Łapiński w "Śniadaniu w Radiu ZET" i Polsat News zapewnił, że Andrzej Duda jest otwarty na współpracę z rządem Beaty Szydło.
- To oczywiste, że prezydent jest otwarty na dobrą współpracę z rządem, z całym rządem - powiedział. Dodał, że w ''nie doszukiwałby się sensacji w spotkaniu prezydenta i prezesa PiS''.
- Prezydent rozmawiał z prezesem Kaczyński o tym, że PiS planuje wnieść poprawki do ustaw. Prezydent chce mieć je na piśmie. Kolejne spotkanie Duda-Kaczyński w ciągu kilku dni - zapowiedział prezydencki rzecznik.
"Gdzieś tej współpracy zabrakło"
Rzecznik Andrzeja Dudy wyraził przy tym pogląd, że dwa prezydenckie weta - do ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym - pokazują, że "gdzieś tej współpracy zabrakło".
- To znaczy, że gdyby prezydent znał te całe projekty ustaw wcześniej, to też może i nawet wcześniej by zgłosił swoje zastrzeżenia i uwagi. I do takiej sytuacji by nie doszło - zaznaczył Łapiński.
Dopytywany, kiedy odbędzie się spotkanie Dudy z Ziobrą, Łapiński odparł: "jeśli takie będzie, to państwa poinformujemy".
O "sporze między czterdziestolatkami" mówił w niedawnym wywiadzie dla "Gazety Polskiej" prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Powiedziałem prezydentowi, że nie chcę zajmować się sporami pokoleniowymi między czterdziestolatkami" - tak wówczas lider partii rządzącej odpowiedział na pytanie o zainteresowanie prezydenta Andrzeja Dudy m.in. ministerstwem sprawiedliwości.
Sellin: kilka wariantów ustawy dot. dekoncentracji mediów
W trakcie niedzielnej rozmowy z Radiem ZET i Polsat News wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin był pytany, kiedy na biurko premier Beaty Szydło trafi przygotowywany przez MKiDN projekt ustawy dotyczącej dekoncentracji mediów w Polsce.
- W moim ministerstwie (...) ta ustawa jest przygotowywana. Ona ma kilka wariantów. Kiedy zapadnie decyzja polityczna, że podejmujemy ten ważny temat, a uważam, że on ważny jest, to w każdym momencie możemy już ten projekt ustawy położyć na stole - powiedział Sellin.
- Decyzja jest oczywiście na szczeblu kierownictwa obozu rządzącego i kierownictwa rządu. Tutaj czekamy na decyzję polityczną, czy z tym tematem ruszamy, czy nie - dodał.
Dopytywany, kiedy resort kultury pozna tę decyzję Sellin odparł: "myślę, że jesienią, tak jak zapowiadaliśmy".
Wiceszef MKiDN wyraził jednocześnie opinię, że kwestia dekoncentracji mediów jest ważna, gdyż - jak mówił - "w żadnym poważnym państwie UE nie ma takiej sytuacji, żeby była tak silna koncentracja mediów w jednych rękach".
- Nie ma w Niemczech, czy Francji, czy w innych dużych krajach Europy sytuacji takiej, w której kapitał zagraniczny byłby w takiej skali obecny jak w Polsce, w segmencie prasowym - powiedział.
Sellin zwrócił uwagę, że Unia Europejska oraz Rada Europy zachęcają do tego, by pilnować tego, żeby w tak delikatnej materii, jaką są media, nie było nadmiernego monopolu właścicielskiego.
Polsat News, Radio ZET, PAP
Czytaj więcej
Komentarze