"Wystawa w Domu Historii Europejskiej narusza prawdę historyczną". Gliński napisał do szefa PE
W liście skierowanym do szefa PE Antonio Tajaniego wicepremier, minister kultury Piotr Gliński napisał, że jest "zaniepokojony narracją wystawy prezentowanej przez Dom Historii Europejskiej w Brukseli, niezwykle ważną dla wspólnej Europy placówkę, która powstała z inicjatywy Parlamentu Europejskiego".
Dom Historii Europejskiej (HEH - House of European History) to muzeum powstałe z inicjatywy Parlamentu Europejskiego. Znajduje się w centrum dzielnicy europejskiej Brukseli, w odnowionym budynku im. Eastmana w Parku Leopolda. Wystawy są dostępne we wszystkich 24 językach urzędowych Unii Europejskiej, a wstęp jest bezpłatny.
Ekspozycja stała Domu Historii Europejskiej przedstawia zarys historii europejskiej. Koncentruje się na historii Europy w XX wieku oraz historii integracji europejskiej, przy jednoczesnym uwzględnieniu najważniejszych procesów historycznych wcześniejszych epok.
"Podstawowe błędy w odniesieniu do wszystkich narodów Europy"
"Wiadomo mi bowiem, że wystawa ta narusza w kwestiach fundamentalnych prawdę historyczną, pomija wiele istotnych faktów historycznych i przedstawia, w wielu wypadkach, nieobiektywną ich interpretację" - podkreślił minister kultury.
Jako przykład podał m.in. fakt, że na wystawie wkład wielu krajów i narodów europejskich w rozwój Europy został pominięty albo ich historia została niewłaściwie przedstawiona, np. "Polska nie była nowym krajem powstałym w wyniku zakończenia I wojny światowej, lecz w 1918 r. odzyskała niepodległość po 123-letnim okresie zaborów, a państwowość Polski liczy ponad 1050 lat".
Gliński podkreślił zarazem, że jego głos nie jest "wyłącznie jednostronnym głosem z Polski i dotyczy większości wątków tematycznych wystawy, również tych niezwiązanych z Polską i Europą Środkową. Narracja wystawy Domu Historii Europy zawiera podstawowe błędy w odniesieniu do wszystkich narodów Europy i jej wartości uniwersalnych".
"Rola chrześcijaństwa zaprezentowana w sposób selektywny i negatywny"
Jako kolejny przykład wskazał, że "rola chrześcijaństwa, które przez wieki było podstawą rozwoju cywilizacji europejskiej i do dziś jest najpopularniejszym wyznaniem mieszkańców Europy, jest - wbrew prawdzie historycznej - zaprezentowana w sposób bardzo selektywny i negatywny, jako źródło opresji oraz przyczyna cierpień i dyskryminacji milionów kobiet".
"Liczę, że uda się Parlamentowi Europejskiemu szybko zweryfikować założenia istniejącej ekspozycji i w wyniku szerokich konsultacji naukowych pokazać prawdziwą Historię Europy" - napisał Gliński.
Przewodniczącym Komisji Naukowej HEH jest profesor Włodzimierz Borodziej. Pomysł utworzenia Domu Historii Europejskiej zaprezentował były szef Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering w 2007 r.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze