Akcja Różaniec do Granic na górskich szczytach, w kajakach i na statku. A także poza granicami Polski

Polska
Akcja Różaniec do Granic na górskich szczytach, w kajakach i na statku. A także poza granicami Polski
Pixabay/Myriams-Fotos

Na statku, na flisackiej tratwie albo w górskim schronisku - w sobotę wzdłuż liczącej 3,5 tys. km granicy Polski staną ludzie odmawiający różaniec - zapowiedzieli organizatorzy akcji "Różaniec do granic" z fundacji "Solo Dios Basta". Jak podkreślają akcja odbędzie się także poza granicami Polski. M.in. w bazie Bagram w Afganistanie, a nawet za kołem podbiegunowym

W ramach inicjatywy "Różaniec Do Granic" w święto Matki Bożej Różańcowej w 320 kościołach stacyjnych na terenie 22 diecezji na obrzeżach Polski zostanie podjęta modlitwa o pokój dla Polski i całego świata. Uczestnicy zgromadzą się w kościołach o godz. 10.30, tam wysłuchają konferencji, będą uczestniczyć we mszy i adoracji Najświętszego Sakramentu.

 

Następnie przejdą lub przejadą do wyznaczonych "stref modlitwy" - ma ich być ok. 4 tys. - w których o godz. 14.00 rozpocznie się modlitwa różańcowa.

 

"Różańcowy" statek

 

Jak poinformowali organizatorzy wydarzenia, część uczestników będzie się modlić w nietypowych miejscach. W kutrach na Zatoce Puckiej odmawiać różaniec będą rybacy z Jastarni, w kajakach na Łynę wypłyną wierni z okolicy Sępopola.

 

Z nadbrzeża w Tolkmicku w Diecezji Elbląskiej o godz. 14.00 wyruszy specjalnie wyczarterowany na tę okazję "różańcowy" statek pasażerski, na którym będzie prowadzona modlitwa dla ok. 100 pasażerów. Z kolei w archidiecezji warmińskiej część uczestników wydarzenia uda się na granicę na katamaranach.

 

Ks. Grzegorz Puchalski, koordynator wydarzenia w diecezji elbląskiej, wyjaśnił, że pomysł zorganizowania "Różańca Do Granic" na statku zrodził się stąd, że granica Polski biegnie też przez Zalew Wiślany. - Chodziło o to, aby modlić się także wzdłuż tej granicy, symbolicznie ogarnąć ją modlitwą. Ufamy, że Matka Boża zatroszczy się dla nas o dobrą pogodę tego dnia - dodał.

 

Na flisackich łodziach

 

Organizatorzy poinformowali, że w diecezji tarnowskiej "Różaniec do granic" będzie odmawiany na łodziach flisackich płynących przełomem Dunajca. Tratwy wyruszą z przystani przy Trzech Koronach w Sromowcach Niżnych.

 

Akcja odbędzie się także na Westerplatte. Najmłodsi wraz z rodzicami wezmą udział we mszy o godz. 12 i adoracji Najświętszego Sakramentu, a później staną wzdłuż granicy, by odmówić różaniec w jednym z pierwszych miejsc zaatakowanych w II wojnie światowej.

 

Modlitwa na wysokościach

 

Część uczestników odmówi "Różaniec do granic" w drodze na górskie szczyty. Młodzież z archidiecezji krakowskiej będzie modlić się na Babiej Górze wspólnie ze Słowakami. W Szklarskiej Porębie inna grupa wyruszy z różańcami w stronę schroniska Orle. Modlitwa zorganizowana zostanie też w miejscu tzw. Trójstyku w diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie zbiegają się granice Polski, Czech i Słowacji.

 

Jak poinformował, ks. Łukasz Grelewicz, koordynator wydarzenia w archidiecezji gdańskiej, Grupa Trójmiejskie Uwielbienie zorganizuje w Gdyni otwarte "Muzyczne Uwielbienie 24h". - Muzycy każdą godzinę modlitwy będą rozpoczynać jedną dziesiątką różańca. W ten sposób przez dobę rozważą wszystkie tajemnice różańcowe i wydłużą naszą modlitwę na granicach do 24 godzin"- podkreślił.

 

Spodziewają się miliona osób

 

Modlitwa na granicach jest odpowiedzią na prośbę o codzienne odmawianie Różańca, którą Matka Boża miała wyrazić 140 lat temu w Gietrzwałdzie i 100 lat temu w Fatimie. Organizatorzy spodziewają się, że w wydarzeniu weźmie udział milion osób.

 

Organizująca wydarzenie fundacja "Solo Dios Basta" powstała w czerwcu 2015 r. z inicjatywy grupy świeckich ewangelizatorów, rekolekcjonistów i filmowców. Była organizatorem m.in. Wielkiej Pokuty, która 15 października 2016 r. zgromadziła na Jasnej Górze zgromadziła ok. 150 tys. osób.

 

W Europie, Japonii i w bazie w Afganistanie

 

Organizatorzy podkreślają, że do modlitwy przyłączą się wierni w kilkudziesięciu miejscach na świecie, m.in. w europejskich stolicach, w portugalskiej Fatimie, w sanktuarium maryjnym w Akicie w Japonii, w Nowej Zelandii, a nawet za kołem podbiegunowym. Modlitwa zostanie zorganizowana także w bazie wojskowej w Bagram w Afaganistanie.

 

Poza metropoliami, takimi jak Paryż, Londyn, Dublin, czy Amsterdam, Różaniec Do Granic dotrze też do krańców Europy. Wierni będą modlić się zarówno na południu w Neapolu, jak i w miejscowości Stamsund, która znajduje się w norweskim archipelagu Lofotów, za kołem podbiegunowym.

 

Do modlitwy przyłączą się także żołnierze stacjonujący w bazie lotniczej w Bagram w Afganistanie. Wspólny różaniec rozpocznie się w kaplicy wojskowej o 16:30 lokalnego czasu.

 

- W miarę upływu czasu dołączają do nas kolejne parafie z całego świata, które chcą duchowo łączyć się w modlitwie z uczestnikami wydarzenia Różaniec Do Granic w Polsce. Obecnie mamy na naszej mapie ponad 70 takich miejsc na całym świecie, niektóre z nich są bardzo egzotyczne, i ciągle zgłaszają się nowe – mówi Lech Dokowicz, z Fundacji Solo Dios Basta, organizator wydarzenia.

 

PAP

dk/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie