Brytyjski rząd rozpoczął konsultacje z polską społecznością ws. Brexitu
Przedstawiciele brytyjskiego rządu spotkali się w czwartek w Londynie z liderami polskiej społeczności w ramach konsultacji społecznych związanych z wyjściem kraju z UE. Podkreślali, że chcą rozpocząć dialog z Polakami i odpowiedzieć na ich wątpliwości dotyczące Brexitu.
W trakcie pięciogodzinnego spotkania głos zabrali m.in. przedstawiciele ministerstwa spraw wewnętrznych i ministerstwa ds. wyjścia z Unii Europejskiej, którzy mówili o przyszłych procedurach dotyczących prawa rezydencji po tym, gdy Wielka Brytania opuści Wspólnotę, a także narodowy koordynator ds. walki z przestępstwami motywowanymi na tle narodowym Paul Giannasi.
- Mam świadomość, że nasze plany wyjścia z Unii Europejskiej wzbudziły spore obawy wśród Polaków, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii. Jedną z pierwszych rzeczy, jakie po rozpoczęciu negocjacji zrobiła premier (Theresa May), było kompletne i totalne zapewnienie, (...) że ich prawa zostaną w pełni zabezpieczone - tłumaczył w nagranej na wideo wypowiedzi do Polaków wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan.
"Cenimy wkład Polaków w wiele obszarów życia"
Zwracając się bezpośrednio do uczestników spotkania, minister podkreślił, że "w Wielkiej Brytanii mieszka ponad milion Polaków, więc potrzebujemy was, żeby dotrzeć z tą informacją do wszystkich, którzy powinni to usłyszeć".
- Nieprawdopodobnie cenimy sobie wkład Polaków w Wielką Brytanię w tak wielu obszarach życia - firm budowlanych, przedsiębiorstw wszelkiego rodzaju, publicznej służby zdrowia - i bardzo chcemy, żeby to trwało nadal - zapewnił.
Sesja zamknięta dla mediów
W trakcie zamkniętej dla mediów sesji uczestnicy spotkania mogli m.in. przedstawić swoje uwagi do zarysu nowego systemu rejestracji stałego pobytu, tzw. "statusu osiedlonego", a także usłyszeć szczegóły trwających w Brukseli rozmów w sprawie zachowania praw obywatelskich prosto od jednego z brytyjskich negocjatorów.
W spotkaniu, które zorganizowała brytyjska ambasada w Warszawie we współpracy z Polskim Ośrodkiem Społeczno-Kulturalnym (POSK), wzięła udział także wiceminister ds. wyjścia z Unii Europejskiej baronessa Anelay of St John.
Na jesieni mają się odbyć jeszcze dwa podobne spotkania - w Birmingham i szkockim Edynburgu - które będą skierowane do polskiej społeczności mieszkającej poza Londynem. Ich daty będą ustalone wkrótce.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze