"Zachował się w sposób stronniczy". Polska chce wyłączenia wiceprezesa Trybunału UE z postępowania w sprawie Puszczy Białowieskiej

Świat
"Zachował się w sposób stronniczy". Polska chce wyłączenia wiceprezesa Trybunału UE z postępowania w sprawie Puszczy Białowieskiej
Polsat News

Polski rząd wystąpił o wyłączenie wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości UE Antonio Tizzano z postępowania dotyczącego wycinki w Puszczy Białowieskiej. - Zachował się w sposób stronniczy wobec Polski, dlatego chcemy jego wyłączenia - tłumaczyła złożenie wniosku premier Beata Szydło

Premier potwierdziła podczas konferencji prasowej w trakcie unijnego szczytu w Tallinie, że Polska złożyła wniosek o wyłączenie Tizzano z postępowania dotyczącego wycinki w Puszczy Białowieskiej. Jak mówiła, powodem było "jego stronnicze zachowanie" podczas pierwszej sesji TSUE dotyczącej Puszczy.

 

- Jest to rzeczą naturalną, bo przy tego typu stronniczym zachowaniu sędziego musieliśmy to zrobić, zresztą to państwo, dziennikarze przede wszystkim zwróciliście uwagę na to, że to było - powiedzmy sobie - niestandardowe zachowanie - powiedziała Szydło.

 

Wcześniej informację o polskim wniosku PAP otrzymała od dwóch źródeł w Komisji Europejskiej; potwierdził ją też rzecznik resortu środowiska Aleksander Brzózka.

 

"Przejął rolę strony skarżącej"

 

W połowie września Komisja Europejska przesłała do Trybunału Sprawiedliwości UE wniosek o nałożenie na Polskę kar finansowych za niezastosowanie się do lipcowej decyzji o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej.

 

Wcześniej, podczas rozprawy przed TSUE w Luksemburgu, sędzia Tizzano sugerował przedstawicielce Komisji w oparciu o jakie przepisy unijnego prawa może ona wnosić o kary dla Polski.

 

Polskie władze uznały to zachowanie za niewłaściwe. Minister środowiska Jan Szyszko mówił wówczas dziennikarzom, że nie widział takiej sytuacji, by Trybunał sugerował stronie pozywającej Polskę zaostrzenie swoich żądań. Dzień po posiedzeniu z 11 września w oświadczeniu resortu nazwano sprawę "niespotykanym incydentem". "Wiceprezes Trybunału przejął rolę strony skarżącej, sugerując przedstawicielom Komisji Europejskiej treść wniosku procesowego, tj. nałożenie na Rzeczpospolitą Polską okresowych kar pieniężnych w ramach postępowania o wydanie środków tymczasowych" - wskazywało w oświadczeniu ministerstwo.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie