Hiszpańskie służby: rosyjscy hakerzy wspierają referendum w Katalonii

Świat
Hiszpańskie służby: rosyjscy hakerzy wspierają referendum w Katalonii
PAP/EPA/Juan Carlos Cardenas

Hiszpańskie służby oskarżają rosyjskich hakerów o wspieranie nielegalnego, zdaniem rządu Mariano Rajoya, referendum niepodległościowego w Katalonii. Zarzucają im obsługę zamykanych przez Madryt stron internetowych dotyczących plebiscytu.

Według ustaleń hiszpańskiej Gwardii Cywilnej, Rosjanie są współodpowiedzialni za promowanie katalońskiego referendum na stronach internetowych. Ujawniono, że hakerzy uruchamiają na innych serwerach zamykane przez Madryt strony, a nawet zarządzają nimi z terenu Federacji Rosyjskiej oraz jej “satelickich krajów”.

 

Hiszpańskie służby wskazują, że ponieważ europejskie ustawodawstwo dotyczące internetu nie obowiązuje w Rosji, strony te nie zostaną zamknięte przed niedzielnym referendum, a hakerzy pozostaną bezkarni.

 

Wiadomości pogłębiające różnice

 

- W ostatnich tygodniach z różnych kont na portalach społecznościowych w krajach znajdujących się w orbicie Rosji ingerowano w kataloński kryzys. Publikowano wiadomości służące podziałowi i pogłębieniu istniejących różnic, co skutkuje osłabieniem nie tylko Hiszpanii, ale w ogóle całej Unii Europejskiej - napisał w czwartek dziennik “El Pais”.

 

Hiszpańscy eksperci ds. bezpieczeństwa już w połowie września wskazywali, że Rosja i związane z nią osoby wpływają na propagandę dotyczącą organizacji referendum w Katalonii. Wskazywano m.in. na rozsyłane przez internet apele o wsparcie plebiscytu przez lewicowego dziennikarza i działacza Juliana Assange'a, sympatyzującego z Kremlem.

 

- Założony przez Assange'a portal Wikileaks zawiera kopię witryny online dotyczącej katalońskiego referendum, na której widnieją miejsca, w których można zagłosować - ujawnił “El Pais”.

 

Rewizje i zatrzymania

 

Madryt, który zapowiada, że nie dopuści do organizacji niedzielnego referendum w Katalonii, od poniedziałku zamknął ponad 140 stron internetowych dotyczących tego plebiscytu. W ostatnich dniach hiszpańska policja zatrzymała też 15 hakerów pochodzących z Barcelony, Tarragony, Girony oraz Walencji, którzy uruchamiali strony promujące referendum.

 

Rząd Mariano Rajoya, wskazując na niekonstytucyjność plebiscytu w Katalonii, na różne sposoby próbuje do niego nie dopuścić. W ostatnich dniach Madryt zarekwirował ponad 10 mln kart do głosowania, zablokował konta rządowi Carlesa Puigdemonta, a także zatrzymał 16 osób, w tym kilku wysokich urzędników katalońskiego gabinetu odpowiedzialnych za plebiscyt. Przeprowadzono też rewizje w rządowych budynkach.

 

W tygodniu poprzedzającym referendum rząd Rajoya zwiększył również liczebność hiszpańskiej policji w tym najbogatszym regionie Hiszpanii. Według mediów funkcjonariusze mają w niedzielę m.in. zamykać lokale wyborcze oraz konfiskować urny.

 

"Odbędzie się zgodnie z planem"

 

Puigdemont potwierdził w czwartek, że referendum się odbędzie zgodnie z planem, a wszyscy, którzy będą chcieli wziąć w nim udział, otrzymają karty do głosowania. Ujawnił, że są one wytwarzane w kilku katalońskich drukarniach i stale dostarczane do punktów dystrybucji.

 

Jednym z nich jest dziedziniec uniwersytetu w Barcelonie, gdzie tylko w poniedziałek rozdano około 1 mln kart do głosowania.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie