Chiny zamkną wszystkie północnokoreańskie firmy działające w kraju
Chińskie ministerstwo handlu ogłosiło w czwartek, że w ramach sankcji ONZ nałożonych na Pjongjang po jego szóstej próbie atomowej zamknięte zostaną wszystkie działające w Chinach północnokoreańskie firmy oraz przedsiębiorstwa joint-venture.
Wszystkie spółki joint-venture z udziałem firm z Korei Płn. oraz podmioty w całości należące do osób lub firm z tego kraju zostaną zamknięte w ciągu 120 dni od 12 września, kiedy nałożono sankcje - poinformowało ministerstwo w zawiadomieniu dotyczącym implementacji rezolucji ONZ opublikowanym m.in. na portalu Sina.
Decyzja dotyczy również spółek joint-venture założonych za granicą przez podmioty chińskie i północnokoreańskie. Nie obejmuje natomiast przedsiębiorstw zaaprobowanych przez komitet sankcyjny RB ONZ, w szczególności niekomercyjnych projektów infrastrukturalnych non-profit - napisano w zawiadomieniu.
Już na początku sierpnia chińskie ministerstwo handlu zakazało zakładania nowych firm i spółek joint-venture przez podmioty północnokoreańskie oraz powiększania skali działania już istniejących - wynika z zarządzenia dostępnego na stronie ministerstwa.
Najsurowsze sankcje w historii
11 września (czasu lokalnego w Nowym Jorku, a więc 12 września czasu chińskiego) w odpowiedzi na przeprowadzenie przez Koreę Płn. szóstej próby atomowej ONZ nałożyła na reżim Kim Dzong Una sankcje, określane jako najsurowsze w historii. Ograniczono m.in. dostawy ropy do Korei Płn., zakazano sprzedaży temu krajowi gazu ziemnego i całkowitym embargiem objęto północnokoreańskie tekstylia.
Bezpośrednie inwestycje Korei Płn. w Chinach opiewały na niewielkie sumy - pisze „South China Morning Post”. Według oficjalnych danych w całym okresie od 2006 do 2015 roku wyniosły łącznie 22 mln dolarów, a w ostatnich latach wyraźnie spadały. Zgodnie z obliczeniami Koreańskiego Związku Handlu Międzynarodowego w Seulu w roku 2016 północnokoreańskie inwestycje bezpośrednie w Chinach wyniosły tylko 70 tys. USD.
Według hongkońskiego dziennika są to głównie restauracje. Koreańczycy z Północy prowadzą ich w Chinach ponad 100, w tym 26 w samym Pekinie - wynika z zeszłorocznego raportu Koreańskiego Związku Handlu Międzynarodowego.
Możliwe pogorszenie stosunków
Ekspert od Korei Północnej z Uniwersytetu Jilin w Changchunie Zhang Huizhi powiedziała "SCMP", że w Chinach działa niewiele chińsko-północnokoreańskich spółek joint-venture, a większość z nich to restauracje. Oceniła, że ich zamknięcie nie uderzy zbyt mocno w gospodarkę Korei, ale może dodatkowo pogorszyć stosunki między Pekinem a Pjongjangiem.
Spośród ponad 188 tys. Koreańczyków z Północy, którzy wjechali do Chin w 2015 roku, prawie 26 tys. zadeklarowało, że przyjeżdża w interesach, a ponad 94 tys. przybyło tam, by podjąć pracę - wynika z danych chińskiego państwowego urzędu ds. turystyki.
Korea Północna ogłosiła 3 września, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się próba ładunku wodorowego przeznaczonego do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych ICBM. Przeprowadzenie kolejnej, szóstej już próby nuklearnej przez reżim w Pjongjangu wywołało oburzenie i sprzeciw wspólnoty międzynarodowej.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze