Biały Dom chce ograniczyć pulę uchodźców. Najniższy kontyngent wiz od lat

Świat
Biały Dom chce ograniczyć pulę uchodźców. Najniższy kontyngent wiz od lat
PAP/EPA/SHAWN THEW

Administracja USA zamierza w roku budżetowym 2018, który rozpoczyna się już w niedzielę, zmniejszyć pulę wiz uchodźczych do 45 tys. - poinformowały w środę amerykańskie media. Będzie to najniższy kontyngent takich wiz w ostatnich dekadach.

Ostateczna liczba wiz uchodźczych, które zostaną wydane w przyszłym roku budżetowym, zostanie określona podczas konsultacji przedstawicieli administracji Donalda Trumpa z Kongresem. Ostateczna decyzja ma zostać ogłoszona do końca tygodnia, przed rozpoczęciem nowego roku budżetowego, który w USA zaczyna się 1 października.

 

Ustalenie kontyngentu wiz uchodźców poprzedziła ożywiona dyskusja między przedstawicielami Białego Domu, resortu bezpieczeństwa narodowego i Departamentu Stanu. Podczas dyskusji, jak poinformował dziennik "Wall Street Journal", znany ze swojego antyimigracyjnego stanowiska Stephen Miller, doradca Trumpa ds. polityki wewnętrznej, domagał się ograniczenia kontyngentu wiz uchodźczych w roku budżetowym 2018 do zaledwie 15 tys.

 

Minimum 67 tys.

 

Prezydent Trump już wcześniej ograniczył liczbę wiz uchodźczych w roku budżetowym 2017 (ostatnim roku sprawowania władzy przez Baracka Obamę) z 110 tys. zaaprobowanych przez Obamę do 50 tys.

 

Od 1980 roku, kiedy liczba wiz uchodźczych przekroczyła 200 tys., prezydent ma - po konsultacjach z Kongresem - wyłączne uprawnienia do określenia liczby uchodźców, których są gotowe przyjąć Stany Zjednoczone.

 

Od tego czasu roczny kontyngent wiz uchodźczych pozwalających na pobyt stały w USA - i w przyszłości uzyskanie amerykańskiego obywatelstwa - nigdy nie był niższy niż 67 tys.

 

Zgodnie z programem

 

W 2016 r. wśród uchodźców, którzy otrzymali amerykańskie wizy pozwalające na osiedlenie się na stałe w Stanach Zjednoczonych, po raz pierwszy nieznaczną większość (46 procent) stanowili muzułmanie, z takich państw jak Demokratyczna Republika Konga, Syria, Birma (głównie Rohingjowie), Irak i Somalia. Chrześcijanie w 2016 r. stanowili 44 procent uchodźców, którzy otrzymali szansę na rozpoczęcie nowego życia w USA.

 

Ograniczenie do 45 tys. liczby uchodźców, których Stany Zjednoczone są w stanie przyjąć w roku budżetowym 2018, jest zgodne z programem wyborczym Trumpa i zasadami jego polityki imigracyjnej.

 

"Pomoc na miejscu jest bardziej efektywna"

 

W swoim pierwszym wystąpieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w ubiegłym tygodniu Trump argumentował, że pomoc dla uchodźców jest bardziej efektywna w ich rodzinnych krajach niż ich przesiedlanie do USA. - Za koszt przesiedlenia jednego uchodźcy do Stanów Zjednoczonych możemy pomóc ponad 10 uchodźcom w ich rodzinnym regionie - powiedział.

 

Obecnie, jak wynika z danych Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego (International Rescue Committee), globalna populacja uchodźców liczy 22,5 mln osób, z czego większość stanowią kobiety i dzieci.

 

Międzynarodowy Komitet Ratunkowy to międzynarodowa pozarządowa organizacja pomocowa utworzona z inicjatywy Alberta Einsteina w 1933 r. w celu pomocy uciekinierom z Niemiec.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie