Pełna mobilizacja internautów. Polski bohater w ankiecie brytyjskiego portalu
Plebiscyt zorganizowało internetowe wydanie "Telegraph" z okazji 100-lecia RAF-u. Od wyniku głosowania zależy kształt przyszłorocznej wystawy w muzeum Brytyjskich Sił Powietrznych. W ankiecie uwzględnieni zostali piloci Spitfire'ów. Wśród proponowanych lotników znalazł się polski bohater mjr Franciszek Kornicki i jak na razie zdecydowanie prowadzi w głosowaniu.
Sylwetka pilota, który zwycięży w ankiecie znajdzie się obok samolotu Spitfire VB BL614 na specjalnej wystawie z okazji rocznicy RAF-u. Organizatorzy wybrali 11 postaci. Podkreślili, że kluczem doboru nie była liczba zestrzeleń maszyn nieprzyjaciela. Czytelnik głosuje na tego pilota, którego historia najbardziej go ujęła.
W mediach społecznościowych polscy internauci zorganizowali szeroko zakrojoną akcję nawołującą do głosowania na polskiego bohatera.
W chwili pisania artykułu, na mjr. Franciszka Kornickiego oddało głos ponad 203 tysiące osób. Dla porównania drugi w zestawieniu sir Douglas Bader ma 3,5 tysiąca głosów.
Polski pilot Franciszek Kornicki ma szansę na zasłużone miejsce na wystawie z okazji 100-lecia RAF. Do dzieła! :) https://t.co/WrrgbkaKR4
— Marek Kuchciński (@MarekKuchcinski) 20 września 2017
Najwyższe odznaczenia
Kornicki przyszedł na świat w Wereszynie w powiecie hrubieszowskim. Po ataku Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku, latał przestarzałym myśliwcem PZL P.7. Po klęsce wojny obronnej przedostał się do Anglii, gdzie razem z innymi polskimi lotnikami kontynuował walkę.
W 1943 roku objął dowodzenie nad Dywizjonem 308, którego piloci latali na Spitfire'ach. Miał wtedy zaledwie 26 lat. W 1944 roku został oficerem sztabowym. Za zasługi wojenne został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Po wojnie pozostał na emigracji. W RAF służył jeszcze przez 20 lat.
Jest aktywnym działaczem brytyjskiej Polonii. W 2016 roku obchodził setne urodziny. Podczas obchodów 70-lecia Bitwy o Anglię zasiadł jeszcze raz za sterami Spitfire'a.
Jest ostatnim żyjącym polskim dowódcą dywizjonu RAF z II wojny światowej. Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i za działalność kombatancką został w 2011 roku odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
polsatnews.pl
Czytaj więcej