"Złodzieje dzieci". Protest przed Sądem Rejonowym w Białogardzie
Przed Sądem Rejonowym w Białogardzie trwa spontaniczny protest Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach "Stop NOP". We wtorek sąd ma zadecydować czy rodzice, którzy zabrali swoje dziecko ze szpitala w Białogardzie, będą mieli wciąż ograniczone prawa rodzicielskie.
Sędzia z Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Jolanta Drachal wyłączyła jawność rozprawy. W rozprawie biorą udział posłowie partii Kukiz ‘15 Paweł Skutecki i Stefan Romecki. Rodzinę reprezentuje pełnomocnik, mecenas Arkadiusz Tetela.
Kilkadziesiąt osób z całej Polski, w tym matki z małymi dziećmi, zgromadziło się przed sądem. Spontaniczny protest zorganizowało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "Stop NOP". Tłum skandował: "Dzieci należą do rodziny", "Wolny wybór", "Złodzieje dzieci".
W dłoniach mieli transparenty z napisami: "Terroryści w białych fartuchach", "Czyje są dzieci?! Mamy i Taty czy Rządu!", "Łapy precz od naszych dzieci. Łapy precz od niewinnej rodziny".
"Boimy się żyć w tym kraju, myślimy o tym, żeby wyjechać"
- Musieliśmy się pojawić, bo okazało się, że urzędnicy nie wiedzą, że w Polsce jest demokracja, urzędnicy; myślą że można tutaj stosować zasady państwa totalitarnego. Myślą, że mogą odbierać nam nasze podstawowe prawa, prawa naszych rodzin i do ochrony naszych dzieci - powiedziała do zgromadzonego tłumu przedstawicielka stowarzyszenia Justyna Socha.
- Teraz czujemy się zagrożeni. Boimy się żyć w tym kraju, myślimy o tym, żeby wyjechać. Czy wiecie, ze kobiety w ciąży w tej chwili są w tak olbrzymim stresie, że boją się iść do szpitala rodzić? Boją się lekarzy i pielęgniarek. Ludzi, którzy przysięgali nas chronić i przestrzegać zasad etyki zawodowej i praw pacjenta. Do czego doszło, że lekarz stał się donosicielem? - mówiła Socha.
Rodzice zabrali noworodka ze szpitala
W czwartek w szpitalu w Białogardzie (Zachodniopomorskie) urodziła się dziewczynka w 36. tygodniu ciąży. Według ordynatora oddziału, rodzice nie wyrażali zgody na podejmowanie przez personel podstawowych czynności medycznych wobec noworodka.
Z tego powodu zawiadomiony został sąd rodzinny i na terenie szpitala została przeprowadzona rozprawa sądowa. Sąd orzekł o częściowym ograniczeniu rodzicom władzy rodzicielskiej w zakresie udzielanych świadczeń medycznych. Gdy pracownik sądu dostarczył do szpitala pismo z postanowieniem sądu, rodzice z dzieckiem opuścili placówkę.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze