Komputer wykryje chorobę Alzheimera 10 lat przed wystąpieniem jej pierwszych objawów
Grupa naukowców z uniwersytetu w Bari we Włoszech opracowała algorytm, który potrafi rozpoznać symptomy choroby Alzheimera - nieuleczalnej i prowadzącej do śmierci pacjenta. Maszyna z dużą dokładnością rozpoznaje zmiany w strukturze mózgu nawet 10 lat przed wystąpieniem pierwszych widocznych objawów.
Według "New Scientist" włoscy badacze opracowali algorytm, który na podstawie wyników badań rezonansem magnetycznym poprawnie klasyfikuje osoby, które w przyszłości zachorują na Alzheimera.
86 proc. dokładności
Naukowcy, by przetestować napisany program, dali mu do porównania 67 obrazów mózgu, które otrzymali z Uniwersytetu w Los Angeles. 38 z nich zrobiono osobom z Alzheimerem, a 29 - osobom zdrowym. Komputer porównał małe wycinki obrazów mózgów i z dużą dokładnością wskazał osoby chore.
Następnie spróbowano bardziej skomplikowanych testów. Przy drugim podejściu program miał określić stan 148 osób - 52 z nich były zdrowe, 48 cierpiało na Alzheimera, a u pozostałych zdiagnozowano łagodne zaburzenia poznawcze (MCI). Przebadane osoby z MCI zachorowały na Alzheimera w okresie od 2,5 lat do 9 lat od czasu wykonania rezonansu magnetycznego.
Podczas drugiego testu komputer rozróżnił mózgi zdrowe od tych z Alzheimerem z dokładnością na poziomie 86 proc. Co ważniejsze, algorytm potrafił w 84 proc. rozróżnić strukturę mózgu zdrowego od tego dotkniętego MCI.
Mniej inwazyjne i dużo tańsze
Naukowcy podkreślają, że dzięki tej metodzie można zdiagnozować chorobę w jej wczesnym stadium. Obecnie medycyna nie potrafi wyleczyć Alzheimera, ale może znacznie opóźnić rozwój choroby. Lekarze podkreślają, że najważniejsze jest jej szybkie rozpoznanie.
- Dzisiaj wczesne rozpoznanie Alzheimera jest możliwe dzięki analizie płynu rdzeniowo-mózgowego, a także obrazowaniu mózgu przy użyciu radioaktywnych wskaźników. Metody te jednak są dużo bardziej inwazyjne, droższe, a ich dostępność jest ograniczona - powiedziała "New Scientist" Marianna La Rocca z uniwersytetu w Bari.
Włoscy naukowcy wykazali, że badanie rezonansem działa z podobną dokładnością, co droższe odpowiedniki. Twórcy algorytmu dodają, że problemem jest rozróżnienie osób z MCI, które nie zachorują na Alzheimera.
Zespół La Rocci chce wykorzystać algorytm do rozpoznawania innych dolegliwości, np. choroby Parkinsona.
New Scientist
Czytaj więcej
Komentarze