W centrum Radomia stanie rzeźba upamiętniająca Witolda Gombrowicza

Kultura
W centrum Radomia stanie rzeźba upamiętniająca Witolda Gombrowicza
www.radom.pl

Rzeźba przedstawiająca Witolda Gombrowicza grającego w szachy jeszcze w tym roku stanie w centrum Radomia (Mazowieckie). Pisarz bywał w tym mieście przy okazji pobytów u brata Jerzego w podradomskiej Wsoli.

- Zwycięski projekt - zgodnie z założeniami konkursu - ma realistyczną formę i uwzględnia osobowość, a także cechy charakterystyczne dla wizerunku Witolda Gombrowicza - powiedziała Monika Stanikowska z Kancelarii prezydenta Radomia.

 

Wolne miejsce na zrobienie zdjęcia

 

Rzeźba przedstawia pisarza siedzącego przy stoliku z szachami. Naprzeciwko znajduje się wolne miejsce, dla kogoś, kto chciałby przysiąść przy pisarzu, by np. zrobić sobie pamiątkową fotografię.

 

Konkurs, na który wpłynęły cztery zgłoszenia, wygrał Sławomir Micek ze spółki Gzut Odlewnia z Gliwic. Rzeźba ma być wykonana jeszcze w tym roku. Stanie w centrum Radomia, przy placu Konstytucji 3 Maja, podobnie jak figura urodzonego w Radomiu filozofa Leszka Kołakowskiego, którego radomianie w ten sposób upamiętnili w 2016 r.

 

Fragmenty "Ferdydurke" powstawały we Wsoli

 

Witold Gombrowicz urodził się 4 sierpnia 1904 r. w Małoszycach koło Opatowa (Świętokrzyskie). Wczesne dzieciństwo (do 1911 roku) spędził w Małoszycach i Bodzechowie, później rodzina przeniosła się do Warszawy. W 1927 r. obronił magisterium na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Gombrowicz przyjeżdżał do podradomskiej Wsoli dość regularnie w latach 1924-39. W tej miejscowości - w której obecnie znajduje się muzeum Gombrowicza - mieszkał jego brat Jerzy z żoną Aleksandrą z Pruszaków i córką Tereską. Witold odpoczywał u nich, przygotowywał się do egzaminów, pisał - m.in. fragmenty powieści "Ferdydurke".

 

Po studiach miał odbyć aplikację adwokacką u zaprzyjaźnionego radomskiego adwokata - Tadeusza Przyłęckiego. Miejscowa palestra, należąca w większości do Stronnictwa Narodowego, odrzuciła jego kandydaturę. Gombrowicz opuścił Polskę w lipcu 1939 r. Popłynął transatlantykiem "Chrobry" do Argentyny, gdzie zastał go wybuch II wojny światowej. Pozostał na emigracji, we Francji, aż do śmierci w 1969 r.

 

W Radomiu przyznawana jest już Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza (za debiut prozatorski) i organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, na który przyjeżdżają teatry z całego świata.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie