Sławny wódz wikingów okazał się kobietą. Zaskakujące odkrycie naukowców
Przez ponad 135 lat antropolodzy uważali, że w grobowcu w miejscowości Birka w Szwecji pochowano mężczyznę - wojownika, który zasłynął wielkimi podbojami. Badania genetyczne wykazały jednak, że naukowcy początkowo błędnie określili płeć wikinga - w grobowcu pochowano bowiem kobietę.
Grobowiec odkryto w latach 80. XIX w. Najnowsze ustalenia opublikowano w "American Journal of Physical Anthropology" w piątek.
Wzorzec męskiego pochówku arystokratycznego
"Grób w Birce był przez lata przykładem, w jaki sposób chowano mężczyzn o wyższym statusie społecznym" - napisano w raporcie.
- Nie odkryliśmy Walkirii, o której mówią skandynawskie sagi, ale najprawdziwszą przywódczynię armii - powiedziała dziennikowi "The Local" Charlotte Hedenstierna-Jonson, która kierowała badaniami.
- Nie można osiągnąć takiej pozycji bez wojskowego doświadczenia. To rozsądne sądzić, że brała udział w wielkich bitwach - dodała Hedenstierna-Jonson.
Najeżdżała i rabowała
Grób powstał w miasteczku Vikingów blisko Birki ok. X w. W ramach rytuału wojowniczkę pochowano w pełnym rynsztunku, wraz z dwoma końmi. Na jej kolanach znaleziono zestaw do gier - zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami naukowców takie zestawy składano wyłącznie w grobach wojskowych taktyków.
Analiza izotopowa strontu i tlenu z zachowanych zębów kobiety ujawniła, że była najeźdźczynią. Skład pierwiastków wykazał, że wydzielone izotopy nie są typowe dla osadników zamieszkałych w pobliżu Birki. Według biologów miała rabować północną Europę od wybrzeży Szkocji aż po tereny dzisiejszej Łotwy.
"Kobieta wojowniczka była częścią społeczeństwa, które zdominowało Europę w VIII i X w. naszej ery" - podsumowują naukowcy w raporcie. "Nasze badania pozwalają stwierdzić, że kobiety były pełnoprawnymi mieszkankami obszarów zdominowanych przez mężczyzn" - dodają uczeni.
news.com.au, The Local, American Journal of Physical Anthropology
Czytaj więcej
Komentarze