Rada Bezpieczeństwa ONZ będzie głosować nad nowymi sankcjami wobec Korei Płn.
Rada Bezpieczeństwa ONZ ma głosować w poniedziałek o godz. 18 (północ z poniedziałku na wtorek czasu polskiego) nad nowym projektem rezolucji w sprawie dodatkowych sankcji wobec Korei Północnej - poinformowały służby prasowe ONZ.
Agencje piszą, że delegacja USA przedstawiła nowy, zmieniony wariant projektu rezolucji, by uzyskać dla niego poparcie Rosji i Chin.
Według ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa członkowie RB pracowali nad tekstem "praktycznie cały weekend".
Przygotowany przez USA projekt rezolucji w sprawie wprowadzenia nowych sankcji wobec reżimu w Pjongjangu w celu skłonienia go do rezygnacji z programów nuklearnych i rakietowych zakładał m.in. całkowite embargo na dostawy paliw dla Korei Północnej oraz zamrożenie aktywów przywódcy tego kraju Kim Dzong Una. Rosyjskie media piszą, że w nowej wersji wprowadza się limit na te dostawy: do 500 tys. baryłek ropy od 1 października do końca 2017 roku i do 2 mln baryłek w ciągu 2018 roku i lat następnych.
Według agencji RIA-Nowosti z nowej wersji zniknęło też nazwisko północnokoreańskiego lidera.
Sześciostronne rozmowy
W projekcie utrzymano natomiast zakaz tworzenia wspólnych firm z osobami prawnymi z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD), lecz zniknęło surowsze ograniczenie zatrudniania północnokoreańskich pracowników - pisze agencja TASS. Zaznacza, że w dokumencie więcej uwagi poświęcono konieczności pokojowych rozwiązań tego, co dzieje się wokół Korei Północnej, i wskazano, że zaostrzenie się sytuacji na Półwyspie Koreańskim "może mieć groźne następstwa na wielką skalę dla bezpieczeństwa regionalnego".
W projekcie rezolucji RB ONZ wyraża gotowość "poparcia sześciostronnych rozmów" i apel do ich wznowienia. Sześciostronne rozmowy w sprawie Korei Płn. z udziałem obu państw koreańskich, USA, Rosji, Chin i Japonii miały powstrzymać nuklearne ambicje Pjongjangu.
"Silna" nowa rezolucja
TASS pisze, że gotowość do poparcia rezolucji wyraziły w poniedziałek delegacje Wielkiej Brytanii i Szwecji. Stały przedstawiciel Wielkiej Brytanii przy ONZ Matthew Rycroft powiedział dziennikarzom, że istotna przeróbka projektu tekstu była niezbędna w celu "zachowania jedności w Radzie Bezpieczeństwa". Nową rezolucję określił mianem "silnej".
Tymczasem wcześniej w poniedziałek szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow twierdził, że rosyjscy eksperci wciąż studiują tekst.
Korea Północna ogłosiła 3 września, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się próba ładunku wodorowego przeznaczonego do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych ICBM. Przeprowadzenie kolejnej, szóstej już próby nuklearnej przez reżim w Pjongjangu wywołało oburzenie i sprzeciw wspólnoty międzynarodowej.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze