Specjalny wskaźnik wykryje raka w 10 sekund
Naukowcy z uniwersytetu w Teksasie w Austin opracowali urządzenie umożliwiające błyskawiczną identyfikację komórek nowotworowych. Jak twierdzą, przenośny "długopis" jest w stanie z dokładnością 96 proc. określić, czy dana tkanka jest chora. Według ekspertów dzięki działaniu wskaźnika operacje będą dużo mniej inwazyjne i znacznie zmniejszy się ryzyko nawrotów choroby.
Wyniki testu urządzenia opublikowano w "Science Taslational Medicine" w środę w artykule "Nondestructive tissue analysis for ex vivo and in vivo cancer diagnosis using a handheld mass spectrometry system". Robocza nazwa wskaźnika to "MasSpec Pen".
Analiza kropelki
Naukowcy wyjaśniają, że chirurg, który będzie przeprowadzał operację, będzie mógł zanalizować "podejrzaną" tkankę poprzez przyłożenie do niej urządzenia.
Z "długopisu" wypłynie wtedy kropelka wody. Związki chemiczne znajdujące w żywych komórkach zareagują z wodą, po czym kropelka zostanie wchłonięta z powrotem do urządzenia.
YouTube/utexasCNS
Wskaźnik podłączony będzie do spektrometru masowego pozwalającego na określenie właściwości związków w badanej tkance.
Operujący lekarz po otrzymaniu wyniku zwrotnego będzie wiedział, czy ma do czynienia z komórką zdrową czy nowotworową.
Na przeciw potrzebom
- Ekscytujące w tej technologii jest to, że wychodzi naprzeciw potrzebom medycyny - powiedziała BBC profesor asystująca z Uniwersytetu w Teksasie w Austin Livia Eberlin. - Urządzenie jest proste i eleganckie, i już niedługo będą nim operować chirurdzy.
Dzięki dokładnemu określeniu, które komórki są zainfekowane, zmniejszy się ryzyko ewentualnego "pozostawienia" części chorej tkanki w ciele pacjenta. Z drugiej strony szansa na to, że wytnie się zdrową tkankę spadnie do minimum.
Technologia została przetestowana na 253 próbkach. Przy jednorazowym przyłożeniu "długopis" analizuje obszar tkanki do 1,5 mm w głąb.
Problematyczny spektrometr
Naukowcy zaznaczają, że cena samego wskaźnika nie stanowi problemu. Zaporowa może natomiast okazać się kwota, którą należy zapłacić za spektrometr.
- Marzymy o spektrometrach masowych, które będą trochę mniejsze, tańsze i łatwe do przeniesienia - podsumowała Eberlin.
BBC, stm.sciencemag.org
Czytaj więcej
Komentarze