Rewolucja w endoskopii. Wyprodukowano kamerę, która "prześwietla" ciało
Szkoccy naukowcy z uniwersytetu w Edynburgu opracowali kamerę, która ma w znacznym stopniu ułatwić pracę lekarzom. Urządzenie ma służyć precyzyjnemu określeniu położenia sondy endoskopowej w ciele pacjenta. - Wykazuje potencjał, by zostać użyta też w innych celach - powiedział BBC prof. Kev Dhaliwal, który nadzoruje projekt.
Kamera działa przez wykrywanie źródeł światła w ciele pacjenta. Urządzenie jest na tyle dokładne, że jest w stanie rozróżnić pojedyncze fotony. Światłowód doporowadzony do urządzeń endoskopowych będzie widoczny lepiej niż kiedykolwiek.
- Możliwość dokładnego zobaczenia lokalizacji urządzenia jest niezbędna dla wielu zastosowań w opiece zdrowotej - dodał prof. Dhaliwal. - Cały czas zmniejszamy skalę inwzayjności zabiegów.
Dokładność kamery jest większa niż wykazywały to testy prototypu. Rejestruje ona też czas, w jakim światło prześwietli tkankę.
Technologia wspomagająca leczenie
Kamera jest efektem pracy nad projektem PROTEUS, zajmującego się opracowywaniem i produkcją technologii wspomagających leczenie chorób płuc.
- Moim ulubionym momentem podczas pracy nad projektem była współpraca z lekrzami i dostosowanie zarezerwowanych dla laboratoriów technologii i rozwiązań, aby rozwiązać aktualne problemy - powiedział dr Michael Tanner z uniwesytetu Heriota-Watta.
Tanner zapewnił, że to "interdyscyplinarne podejście" będzie kontynuowane, aby osiągnąć znaczny postęp w rozwoju technologii medycznej.
BBC
Czytaj więcej
Komentarze