Ukraina prosi Polskę o usunięcie rysunku Cmentarza Orląt ze wzoru nowego paszportu

Świat
Ukraina prosi Polskę o usunięcie rysunku Cmentarza Orląt ze wzoru nowego paszportu
PAP/EPA/Szilard Koszticsak
Witold Waszczykowski na spotkaniu szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego w Budapeszcie

Ukraina zwróciła się do Polski o rozwiązanie "w duchu dobrosąsiedztwa" sprawy motywu Cmentarza Orląt Lwowskich, który może znaleźć się w nowym paszporcie, projektowanym z okazji 100-lecia Niepodległości Państwa Polskiego.

Kwestię tę omówili szefowie MSZ Polski i Ukrainy, Witold Waszczykowski i Pawło Klimkin, na spotkaniu szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego w czwartek w Budapeszcie - poinformowało MSZ w Kijowie.


Głównym tematem ich rozmów było bezpieczeństwo naszego regionu w związku z rosyjsko-białoruskimi manewrami Zapad ’17 oraz wzmocnienie możliwości obronnych NATO. - Wzmocnienie bezpieczeństwa jest kluczowym zadaniem dla regionu wschodniej Europy - oświadczył Waszczykowski po spotkaniu z Klimkinem.

 

"Ten projekt jest nieprzyjaznym krokiem"


MSZ Ukrainy przekazało, że oddzielnym tematem spotkania ministrów była wspólna historia. "Strona ukraińska podkreśliła, że idea umieszczenia w nowych polskich paszportach rysunku Cmentarza Orląt we Lwowie wywołuje sprzeczności, i podkreśliła, że konieczne jest rozwiązanie tej kwestii w duchu dobrosąsiedztwa" - czytamy w komunikacie.


W sierpniu ukraińska dyplomacja uznała możliwe umieszczenie w nowym paszporcie grafiki z motywem Cmentarza Orląt za "nieprzyjazny krok" i wręczyła ambasadorowi Polski Janowi Piekło notę dyplomatyczną w tej sprawie.


- Uważamy, że ten projekt jest nieprzyjaznym krokiem, który będzie miał negatywny wpływ na rozwój naszego, prawdziwie przyjaznego, strategicznego partnerstwa ukraińsko-polskiego - mówiła wówczas rzeczniczka MSZ Ukrainy Mariana Beca.


- Po raz kolejny zaznaczamy, że ocena wydarzeń historycznych nie należy do polityków, lecz historyków. Ukraina wypowiada się przeciw upolitycznianiu niektórych historycznych faktów, które jedynie przeszkadzają rozwojowi wzajemnie korzystnego partnerstwa strategicznego między Ukrainą i Polską - podkreślała.

 

"Sprawa niepotrzebnie wzbudziła tyle emocji"


Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński oświadczył następnie, że ostatecznej decyzji, jakie motywy znajdą się w paszporcie, nie ma i powiedział, że sprawa ta niepotrzebnie wzbudziła tyle emocji.


- Decyzji ostatecznych jeszcze nie ma. Nikt jeszcze wzoru paszportu nie zatwierdził. Gdy zostanie zatwierdzony, będzie można mówić o faktach - powiedział. - Niepotrzebnie tak dużo emocji to wzbudziło, a reakcje dwóch sąsiednich państw - Litwy i Ukrainy, tak wynika przynajmniej z moich obserwacji, wynikały z tego, co się w Polsce wokół tego działo - ocenił wiceszef MSWiA.

 

"Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018"


Pod koniec lipca resort spraw wewnętrznych i administracji zainaugurował kampanię pt. "Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018" mającą na celu wyłonienie motywów, które znajdą się w nowym dokumencie. Wśród propozycji jest Ostra Brama w Wilnie wraz z obrazem Matki Boskiej oraz Cmentarz Orląt Lwowskich.


Wiceszef MSZ Litwy Neris Germanas oświadczył, że Ostra Brama wraz z obrazem Maryi znajdują się na terytorium Litwy. Jego zdaniem, ich wizerunki nie powinny znajdować się na oficjalnych dokumentach innego państwa.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie