"KE nie uważa, by Polska przekroczyła cienką czerwoną linię". Czarnecki o przecieku ws. stanowiska Komisji
Efektem środowej rozmowy między kanclerz Niemiec Angelą Merkel a szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem może być "załagodzenie" sytuacji ws. Polski - uważa wiceszef Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki (PiS).
Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się w środę w Berlinie z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. Jak powiedział PAP przedstawiciel biura prasowego niemieckiego rządu, to rutynowa wymiana poglądów, odbywająca się dwa razy do roku.
Jednym z tematów - jak wynikało z wypowiedzi Merkel podczas spotkania z dziennikarzami we wtorek w Berlinie - miała być sytuacja w Polsce.
Czarnecki, komentując to spotkanie powiedział w czwartek na antenie radia Wnet, że "wczoraj był przeciek". - Jeden z urzędników unijnych przekazał mediom informację, że Komisja Europejska nie uważa, by Polska przekroczyła cienką czerwoną linię i w związku z tym nie będzie intensyfikować tej kampanii (ws. stanu praworządności w Polsce) - powiedział. Zdaniem europosła PiS, efektem rozmowy między Merkel a Junckerem może być "załagodzenie" sytuacji ws. Polski.
"Temat Polski może być elementem niemieckiej kampanii wyborczej"
Według europosła, debata na temat Polski może być też elementem niemieckiej kampanii wyborczej. - Dosłownie za chwilę ma nastąpić pierwsza debata telewizyjna kandydatów na kanclerza: Angeli Merkel i Martina Schulza. Schulz szereg razy Polskę atakował. Być może teraz pani kanclerz poradzili, żeby odebrać możliwość atakowania Merkel przez Schulza właśnie tym, że pani kanclerz milczy, gdy w Polsce dzieją się takie rzeczy - ocenił.
Merkel mówiła przed kilkoma dniami, że traktuje "bardzo poważnie" stanowisko KE w sprawie stanu praworządności w Polsce. Zastrzegła, że zależy jej na bardzo dobrych relacjach z Warszawą, lecz "nie może trzymać języka za zębami". Podkreśliła, że warunkiem współpracy w ramach Unii Europejskiej jest przestrzeganie zasad praworządności, oraz zapowiedziała, że o praworządności w Polsce będzie "wyczerpująco" rozmawiała z Junckerem.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze