Woda z wodociągu w Działdowie zdatna do spożycia. Nie wykryto bakterii grupy coli i enterokoków
Woda z wodociągu zaopatrującego ponad 22 tysiące mieszkańców Działdowa (Warmińsko-Mazurskie) i siedmiu okolicznych wsi jest już zdatna do picia - podały w sobotę służby sanitarno-epidemiologiczne. Kontrole próbek wody wykazały brak obecności bakterii grupy coli i enterokoków.
Jak podała w sobotę Grażyna Mówińska - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Działdowie - 22 i 23 sierpnia epidemiolodzy pobrali w sumie 23 próbki wody, spośród nich 13 próbek było powtórzonych.
- Obecnie z całą pewnością można stwierdzić po ocenie jakości wody, że nadaje się ona do spożycia. Próbki pobrano we wszystkich reprezentatywnych miejscach wodociągu Działdowo zaopatrującego w wodę mieszkańców miasta, jak i mieszkańców okolicznych wsi - wyjaśniła.
Wody nie było od wtorku
Decyzję o braku przydatności do spożycia wody z wodociągu publicznego w Działdowie wydał we wtorek tamtejszy powiatowy inspektor sanitarny. Jak wynikało z komunikatu, woda z tego wodociągu nadawała się wyłącznie do spłukiwania WC.
Wodociąg zaopatruje ponad 22,8 tys. mieszkańców Działdowa oraz siedmiu innych miejscowości; są to: Pierławki, Wysoka, Księży Dwór, Prusinowo, Komorniki, Rudolfowo i Malinowo.
Powodem takiej decyzji służb sanitarnych było wykryte zanieczyszczenia mikrobiologiczne. W próbkach wody pobranej 16 sierpnia i przebadanej przez akredytowane laboratorium stwierdzono obecność bakterii grupy coli i enterokoków, czyli paciorkowców kałowych.
Nie spełniała wymagań
Oznaczało to, że woda z działdowskiego wodociągu nie spełniała wymagań rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Działdowie, które jest administratorem wodociągu, zostało zobowiązane do poinformowania odbiorców o braku przydatności wody z tego wodociągu do spożycia. Zapewniło także wodę dobrej jakości z innego źródła (np. butelkowaną lub wodę z cysterny).
PAP
Czytaj więcej
Komentarze