Wstępny projekt budżetu na 2018 r. skierowany do konsultacji społecznych
Deficyt na poziomie 2,7 proc. PKB, wzrost gospodarczy 3,8 proc., bezrobocie 6,4 proc. - to główne wskaźniki do przyszłorocznego budżetu, które przedstawiła w czwartek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Beata Szydło. - Wstępny projekt został skierowany do konsultacji społecznych. Zostały w nim ujęte wszystkie najważniejsze programy realizowane przez rząd - powiedziała premier.
Premier powiedziała, że projekt budżetu na 2018 r. był najważniejszym tematem posiedzenia rządu.
- To jest projekt wstępny, kierowany do konsultacji społecznych. Zostały w nim ujęte wszystkie najważniejsze programy, projekty realizowane przez rząd - powiedziała.
Zapewniła, że przewiduje on pełne finansowanie programu 500+, ale również środki, które będą przeznaczone w krajowym systemie nieruchomości na realizację programu Mieszkanie+.
- To są oczywiście środki, które pozwolą nam na zagwarantowanie podwyżek dla nauczycieli po wprowadzonej reformie, to są środki, które są przeznaczone na modernizację służb mundurowych i oczywiście na rozwój polskiej armii, zgodnie z tymi zaleceniami, założeniami, które my, jako członkowie NATO musimy stosować i do czego się zobowiązaliśmy - powiedziała premier.
- Myślę, że jest to budżet dobry, jest to budżet, który jest prorozwojowy, budżet, który daje szanse na to, żeby te wszystkie ważne projekty społeczne były realizowane (...) - podkreśliła Szydło.
"Podstawowe wskaźniki, które założyliśmy"
Zakładamy deficyt na poziomie 2,7 proc. (sektora finansów publicznych względem PKB - PAP), wzrost gospodarczy 3,8 proc., bezrobocie to jest - z tego, co pamiętam - 6,4 proc. To są te podstawowe wskaźniki, które założyliśmy" - powiedziała szefowa rządu.
Zaznaczyła, że ostatecznie projekt zostanie przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu przed 30 września br.
Premier mówiła, że założone w budżecie programy będą realizowane po pierwsze dzięki temu, że mamy bardzo dobre dochody budżetu, co - jej zdaniem - jest efektem uszczelnienia systemu podatkowego: działań ministerstwa finansów, ale także ministerstwa sprawiedliwości.
PAP
Komentarze