Bizantyjska mozaika z imieniem cesarza w doskonałym stanie. Leżała pod ziemią prawie 1500 lat
Grupa archeologów w Jerozolimie natknęła się na fragment mozaiki podłogowej w pobliżu Bramy Damasceńskiej. - Choć teren jest bogaty w liczne znaleziska, to przedmioty z inskrypcją z tamtego okresu są bardzo rzadkie - powiedział dyrektor wykopaliska. Napis pochodzi z 550 albo 551 roku naszej ery. Prawdopodobnie znajdował się na podłodze hotelu dla pielgrzymów.
Jak stwierdził David Gellman z izraelskiego nadzoru archeologicznego, Brama Damasceńska, gdzie dokonano odkrycia, służyła przez stulecia za główne północne wejście do Jerozolimy.
- Nic dziwnego zatem, że obszar ten obfituje w archeologiczne pozostałości. W okresie bizantyńskim, wraz z umocnieniem się chrześcijaństwa, w rejonie bramy północnej wznoszono kościoły, klasztory i schroniska dla pielgrzymów i cały ten teren stał się jednym z najważniejszych i najaktywniejszych obszarów miasta - opowiadał.
Napis w języku greckim brzmi: "Za panowania naszego pobożnego cesarza Justyniana, także ten budynek został wzniesiony przez Konstantyna, najbardziej świątobliwego kapłana i opata, w 14. indykcji".
Ten sam kapłan był opatem kościoła Nea wybudowanego w 543 r., niegdyś największego kościoła w Jerozolimie wzniesionego na polecenie cesarza Justyniana I Wielkiego.
Od IV wieku indykcja oznaczała piętnastoletni okres podatkowy. W średniowiecznej Europie datowano w ten sposób dokumenty.
Odkrycie w ostatniej chwili
Mozaikę znaleziono w nienaruszonym stanie metr pod ziemią. Fragment z napisem ma wymiary: 1 m x 80 cm.
Grupa archeologów prowadziła rutynowe poszukiwania przed przyjazdem ekipy, która miała ułożyć kable komunikacyjne. Dyrektor grupy David Gellman powiedział, że byli już bliscy zakończenia prac, gdy zauważył, że niektóre z kamieni białej mozaiki podłogowej były ciemniejsze. Po oczyszczeniu tego fragmentu jego oczom ukazał się wspomniany napis.
Mozaika upamiętniająca cesarza
Cesarz Justynian I Wielki (482-565, panował od 527) celem swego panowania uczynił odbudowę cesarstwa i umocnienie chrześcijaństwa. Niemal wszędzie, gdzie sięgało jego panowanie, wznosił budowle, a miasta fortyfikował, bądź wzmacniał istniejące już struktury obronne. Był także bezwzględny wobec kultów pogańskich.
Wzniesiona w 543 r. bazylika Nea Theotokos była jednym z największych kościołów w całym cesarstwie i największa w Jerozolimie. Kościół ten, wraz z istniejącym przy nim klasztorem, dysponował szpitalem i pomieszczeniami dla pielgrzymów.
AFP, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Komentarze