Planowali atak chemiczny na pałac prezydencki w Indonezji. Dżihadystów zatrzymano

Świat
Planowali atak chemiczny na pałac prezydencki w Indonezji. Dżihadystów zatrzymano
WikimediaCommons/Gunkarta/CC BY-SA 3.0
Jeden z sześciu pałaców prezydenckich w Indonezji. Oficjalna siedziba prezydenta.

Pięcioro członków siatki powiązanej z Państwem Islamskim (IS) zostało zatrzymanych podczas operacji w mieście Bandung na zachodzie indonezyjskiej wyspy Jawa. Policja zarekwirowała substancje chemiczne, które mogły zostać wykorzystane do produkcji bomby. - Islamiści planowali atak chemiczny w kilku miejscach w kraju, w tym na pałac prezydencki - poinformowała w środę policja.

- Chodzi o bombę z gazem, który źle wpływa na skórę i zagraża osobie, która go wdycha - powiedział rzecznik policji Yusri Yunus. Nie podał szczegółów.

 

Wśród zatrzymanych jest para obywateli Indonezji deportowanych z Hongkongu, gdzie zostali oskarżeni o popieranie terroryzmu.

 

Według policji wszyscy zatrzymani należą do organizacji Jemaah Ansharut Daulah (JAD), która podporządkowała się IS. Jak powiedział rzecznik, nauczyli się konstruować ładunki wybuchowe ze strony internetowej Bahruna Naima, indonezyjskiego dżihadysty, który walczy w szeregach IS w Syrii i który zainicjował kilka ataków JAD w Indonezji.

 

JAD to jedna z najbardziej aktywnych organizacji ekstremistycznych w kraju. Powstała w 2015 roku, a w styczniu Departament Stanu USA uznał ją za organizację terrorystyczną.

 

Apel o jedność i ochronę konstytucji

 

Prezydent Indonezji Joko Widodo w swoim środowym wystąpieniu w parlamencie zaapelował do obywateli o jedność, by stawić czoło zagrożeniu, jakim jest ekstremizm i chronić konstytucję, gwarantującą wolność i pluralizm.

 

- Chcemy współpracować nie tylko na rzecz tworzenia sprawiedliwej gospodarki, ale także na rzecz rozwoju ideologicznego, politycznego, społecznego i kulturowego - powiedział Widodo dzień przed 72. rocznicą proklamowania niepodległości przez kraj.

 

- Jeśli chodzi o ideologię, musimy wzmocnić nasz narodowy konsensus w obronie Pancasili, konstytucji z 1945 roku, jedności Republiki Indonezji i "jedności w różnorodności" - dodał. Pancasila to ideologia stanowiąca fundament państwa indonezyjskiego i obejmująca m.in. zasady: wiary w Boga, jedności Indonezji, sprawiedliwości społecznej i demokracji.

 

Wzrost nietolerancji w Indonezji

 

Jak komentuje agencja Reutera, w Indonezji coraz częściej pojawiają się obawy dotyczące wzrostu nietolerancji. Zagraża to tradycji umiarkowanego islamu w kraju, gdzie muzułmanie stanowią 85 proc. ludności i żyją obok buddystów, chrześcijan, hinduistów i innych mniejszości. W kwietniu ówczesny gubernator Dżakarty Basuki Tjahaja Purnama, pierwszy od lat chrześcijanin na tym stanowisku i sojusznik Widodo, został pokonany w wyborach przez swojego muzułmańskiego rywala. Następnie trafił do więzienia za bluźnierstwo, a organizacje broniące praw człowieka uznały wyrok za motywowany politycznie i niesprawiedliwy.

 

Indonezja rozpoczęła własną wojnę z terroryzmem po zamachach na popularnej wśród turystów wyspie Bali z 2002 roku, w których zginęły 202 osoby, w tym wielu obcokrajowców. Władze ruszyły wówczas z ofensywą wymierzoną w islamistów, która według ekspertów osłabiła najbardziej niebezpieczne siatki.

 

Jednak w ostatnim czasie Państwu Islamskiemu udało się odbudować swoją indonezyjską filię. W styczniu 2016 roku w samobójczych zamachach bombowych i strzelaninie w centrum Dżakarty śmierć poniosło czterech cywilów i czterech napastników. Był to pierwszy atak w Indonezji, do którego przyznało się IS i pierwszy zamach na taką skalę od 2009 roku.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie