LOT dostarczył do Los Angeles polski prototyp kapsuły hyperloop
Dreamliner LOT-u dostarczył z Warszawy do stolicy Kalifornii elementy dla innowacyjnego transportu przyszłości. Chodzi o budowę superszybkiego transportu naziemnego. Za niespełna dwa tygodnie kapsuła weźmie udział w międzynarodowych testach.
Polską kapsułą hyperloop zaprojektowali i zbudowali studenci Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej. Hyper Poland University Team to jedyny naukowy zespół z Polski, który bierze udział w tej międzynarodowej rywalizacji. Do eliminacji, które odbyły się w październiku ubiegłego roku, zgłosiło się ponad tysiąc zespołów z całego świata. Ostatecznie finalistami zostały grupy, które przedstawiły najlepszy projekt techniczny.
"To dla nas wyróżnienie i sukces"
- W sumie do finału awansowały 24 zespoły badawcze: 18 ze Stanów Zjednoczonych, cztery z Europy i dwa z Azji. W budowę pierwszego polskiego prototypu kapsuły hyperloop zaangażowane były dwie uczelnie, sześć kół naukowych i 25 studentów. To dla nas wyróżnienie i sukces, że weźmiemy udział w finale zawodów SpaceX jako jedyny team z Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział Paweł Radziszewski koordynator projektu Hyper Poland University Team.
Zespół Hyper Poland University Team uzyskał wsparcie dla rozwoju technologii Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Strategicznym partnerem projektu są także Polskie Linie Lotnicze LOT - poinformował rzecznik LOT Adrian Kubicki.
Kapsuła za kilka dni weźmie udział w międzynarodowych testach, których organizatorem jest SpaceX, firma miliardera Elona Muska Rejsowy. Ich celem jest osiągnięcie jak największej prędkości na torze testowym. Dla polskich konstruktorów to będzie wyjątkowa możliwość zweryfikowania rozwiązań technologii hyperloop.
Prędkość ok. 1000 km/godz.
Jazdy testowe z udziałem kapsuły z Polski odbędą się w specjalnie zbudowanej stalowej rurze o długości 1,5 km i średnicy dwóch metrów. Kapsuła będzie poruszać się w rurze o obniżonym ciśnieniu (z wykorzystaniem lewitacji magnetycznej), co pozwoli w znaczący sposób obniżyć zużycie energii.
Celem naukowej rywalizacji jest osiągnięcie jak największej prędkości. Wyniki eksperymentu zostaną wykorzystane do rozwoju technologii hyperloop, czyli superszybkiego transportu naziemnego, który w przyszłości ma umożliwić przemieszczanie się ludzi i ładunków z prędkością ok. 1000 km/godz.
Za transport polskiego prototypu kapsuły hyperloop odpowiada LOT Cargo we współpracy z operatorem logistycznym DB Schenker. Elementy innowacyjnego napędu doleciały do Kalifornii z Polski samolotem LOT w dwóch kontenerach. LOT Cargo jest liderem lotniczych przewozów towarowych z Polski, z prawie 20-procentowym udziałem w rynku. W tym roku firma planuje przewieźć ładunki o łącznej masie 40 tys. ton. - poinformowało biuro prasowe LOT.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze