Wchodzą w życie nowe przepisy o ustroju sądów powszechnych

Polska

Zmiana zasad powoływania i odwoływania prezesów sądów poprzez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości, zasada losowego przydzielania spraw sędziom oraz niezmienność składu orzekającego - to główne zapisy nowelizacji przepisów o ustroju sądów, które w sobotę wchodzą w życie.

Projekt noweli w ramach inicjatywy poselskiej złożyli posłowie PiS w kwietniu. Pierwsze czytanie odbyło się 25 maja, a drugie 8 czerwca. Sejm uchwalił nowelę 12 lipca. Zagłosowało za nią 229 posłów, a 3 było przeciw. Opozycja nie głosowała. 15 lipca Senat przyjął regulację bez poprawek.

Prezydent podpisał nowelizację 24 lipca. Jednocześnie zawetował dwie inne ustawy: o Sądzie Najwyższym oraz o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział, że przygotuje projekty ustaw o SN i KRS.

 

Ma usprawnić działanie sądów

 

Jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w opublikowanym komunikacie, "Polacy muszą odzyskać zaufanie do sądów, muszą mieć gwarancje, że idą tam po sprawiedliwość, a procesy nie będą się ciągnąć latami".

 

"Podstawowym celem nowych regulacji jest zatem usprawnienie działania sądów, tak aby zaczęły działać szybko, efektywnie, a wyroki wydawane przez sędziów budziły zaufanie Polaków" - dodano.

 

Większe kompetencje ministra sprawiedliwości

 

Nowela zwiększa kompetencje ministra sprawiedliwości w powoływaniu i odwoływaniu prezesów oraz wiceprezesów sądów. 

 

W ciągu sześciu miesięcy od wejścia w życie ustawy może on odwołać prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych bez konieczności uzyskiwania opinii o kandydatach od zgromadzeń ogólnych tych sądów.

 

Losowo przydzielane sprawy

 

Przepisy przewidują między innymi wprowadzenie ustrojowej zasady losowego przydziału spraw poszczególnym sędziom. To wymóg, który obecnie obowiązuje tylko w postępowaniu karnym - i to w bardzo ograniczonym zakresie (pozostałe sprawy przydzielają przewodniczący wydziałów).

 

Losowy przydział spraw, zwłaszcza w II instancji, ma chronić przed nadużyciami i dawać pewność, że sprawa nie została przydzielona sędziemu umyślnie wybranemu do danej sprawy.

 

Niezmienny skład orzekający

 

Nowela wprowadza zasadę niezmienności składu orzekającego. Raz wylosowany skład sądu nie powinien ulegać zmianie do zakończenia sprawy.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że dziś w wielu sądach nowemu sędziemu w wydziale przydziela się sprawy już rozpoczęte przez innych sędziów - ze szkodą dla sprawności postępowania. Ustawa przewiduje jednak możliwości odstępstwa od tej zasady, ale są to przypadki ściśle określone (losowe), np. gdy sędzia zachoruje.

 

Przeniesienie sędziego do innego wydziału

 

W ustawie przewidziano także wprowadzenie ścisłych zasad przeniesienia sędziego do innego wydziału. Regulacja ta ogranicza władzę prezesa sądu i określa kryteria, którymi musi się kierować przy podejmowaniu decyzji.

 

Do tej pory prezesi mogli przenosić sędziów bez ich zgody do innych wydziałów. Zgodnie z nowymi przepisami, co do zasady, będzie wymagana zgoda sędziego na przeniesienie, co zwiększa orzeczniczą niezawisłość sędziów

 

Dodatkowo nowela umożliwia przejście w stan spoczynku kobietom będącym sędziami w wieku odpowiadającym powszechnemu wiekowi emerytalnemu kobiet, to jest 60 lat. Przepis ten obowiązywać jednak będzie od 1 października 2017 r.

 

polsatnews.pl, Polsat News

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie