93 proc. polskich nastolatków dostaje swój pierwszy alkohol dzięki dorosłym. Tylko 7 proc. zdobywa go samodzielnie

Polska
93 proc. polskich nastolatków dostaje swój pierwszy alkohol dzięki dorosłym. Tylko 7 proc. zdobywa go samodzielnie
Polsat News

Z najnowszego badania CBOS "Postawy młodych wobec alkoholu" wynika, że najczęściej po raz pierwszy "czymś mocniejszym" częstują młodych ludzi dorośli znajomi albo członkowie rodziny. Tak jest w dwóch na trzy przypadki.

Pierwszy łyk piwa, kieliszek wina albo wódki to dla młodego człowieka przekroczenie bariery do świata dorosłych. To też owoc zakazany, bo wciąż słyszą, że alkohol jest "tylko dla pełnoletnich".

 

Jednak jak pokazuje badanie CBOS-u, dorośli Polacy częstują nim nastolatków np. podczas domowych uroczystości lub wakacyjnych wyjazdów. Odpowiedzialność za to ponoszą nie tylko członkowie rodziny. Winni są również sprzedawcy, którzy nie przestrzegają ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi.

 

Wszystko zaczyna się w domu

 

Według badań, stosunek młodych ludzi do alkoholu uzależniony jest od tego, w jaki sposób rodzice mówią o nim w domu i jak oceniają pijących i pijanych.

 

Największy problem jest tam, gdzie opiekunowie - zdaniem ekspertów - mają "liberalne" podejście do picia. Ponad 86 proc. nastolatków pochodzących z rodzin, w których jasno i wyraźnie nie zabroniono alkoholu, sięgnęło po puszkę piwa lub kieliszek.

 

Tam gdzie stanowczo zakazuje się jego spożywania, jest ich o 20 proc. mniej.

 

Koalicja branż

 

Ograniczyć dostępność napojów wyskokowych dla niepełnoletnich ma specjalnie zawiązana koalicja, która skupia podmioty z sektora handlu, gastronomii, branży paliwowej i przemysłu piwowarskiego.

 

Przystąpiły do niej: Polska Izba Handlu, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług, Krajowa Rada Gastronomii i Cateringu, Polska Izba Paliw Płynnych, Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego oraz inicjator i koordynator tego

przedsięwzięcia Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie.

 

W 100 tys. sklepów, barów i stacji benzynowych w całej Polsce mają zostać dodatkowe wywieszone naklejki z informacją, że dana placówka nie sprzedaje alkoholu niepełnoletnim.

 

Niemal co siódmy uczeń się upił

 

Według przeprowadzanego co cztery lata badania ESPAD („European School Survey Project on Alcohol and Drugs”) z 2015 r., którego celem jest monitorowanie używania przez młodzież szkolną substancji psychoaktywnych (papierosy, alkohol, narkotyki, "dopalacze") młodzież najczęściej sięga po piwo, rzadziej są to mocniejsze napoje alkoholowe typu wódka czy wino.

 

Niepokojący jest natomiast fakt upijania się przez młodzież.  13 proc. uczniów młodszych oraz 20 proc. starszych przyznało, że przynajmniej raz w życiu upiło się do takiego stopnia, że wystąpiły zaburzenia równowagi, mowy lub nie pamiętało, co się z nimi działo.

 

polsatnews.pl, Newseria Biznes

nro/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie