Narada Trumpa z ministrem zdrowia. Omawiali problem uzależnień Amerykanów

Świat
Narada Trumpa z ministrem zdrowia. Omawiali problem uzależnień Amerykanów
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Prezydent USA Donald Trump spotkał się we wtorek z ministrem zdrowia Tomem Price'em, doradcami oraz ekspertami z dziedziny ochrony zdrowia, by omówić sposoby powstrzymania epidemii uzależnień od opioidów w Stanach Zjednoczonych.

Z powodu przedawkowania opioidów, czyli wydawanych na receptę syntetycznych środków przeciwbólowych, oraz zażywania opiatów (narkotyków takich jak opium i jego pochodne) tylko w 2015 roku w USA zmarło ok. 52 tys. osób - wskazał Price po naradzie z udziałem prezydenta. Spotkanie odbyło się w należącym do Trumpa luksusowym klubie golfowym w Bedminster w stanie New Jersey, gdzie Trump spędza wakacje.

 

- Podobnie tragiczne dane pochodzą z pierwszych dziewięciu miesięcy 2016 roku, a wszystko wskazuje na to, że w tym roku sytuacja będzie jeszcze gorsza - dodał minister zdrowia.

 

Rozmawiano także na temat Korei Płn.

 

Na spotkaniu w sprawie kryzysu opioidowego omawiano również pogróżki Korei Północnej w reakcji na najnowsze sankcje nałożone na nią przez Radę Bezpieczeństwa ONZ oraz rewelacje "Washington Post".

 

Dziennik podał we wtorek, powołując się na tajny raport amerykańskiej agencji wywiadu wojskowego DIA, że Pjongjang zdołał już wyprodukować zminiaturyzowaną głowicę nuklearną, która może być przenoszona przez rakiety balistyczne obejmujące swoim zasięgiem zachodnie wybrzeże USA.

 

Wymaga podjęcia ponadpartyjnych działań

 

Trump, który na problem opioidów zwrócił uwagę podczas zeszłorocznej kampanii wyborczej, w trakcie spotkania podkreślił, że uzależnienie od środków przeciwbólowych to zjawisko powszechne i dlatego wymaga podjęcia ponadpartyjnych działań zaradczych.

 

Prezydent w projekcie budżetu na rok budżetowy 2018 zaproponował przeznaczenie 27,8 mld dolarów na zapobieganie uzależnieniom, terapię uzależnień i walkę z przemytem narkotyków oraz uzależniających środków przeciwbólowych takich jak opioidy. Z tej kwoty Biały Dom planuje przeznaczyć 1,3 mld dolarów na prewencję i leczenie osób uzależnionych od opioidów.

 

Prokurator generalny i minister sprawiedliwości USA Jeff Sessions w lipcu poinformował o utworzeniu specjalnego zespołu, który zajmie się wykrywaniem oszustw i nadużyć związanych z dystrybucją narkotycznych środków przeciwbólowych, takich jak opioidy.

 

Codziennie umierają 142 osoby

 

Chris Christie - republikański gubernator stanu New Jersey i przewodniczący Prezydenckiej Komisji ds. Walki z Uzależnieniem od Narkotyków i Kryzysem Opioidowym (Presidential Commission on Combating Drug Addictions and Opioid Crisis) często podkreśla, że z powodu przedawkowania opioidów w USA codziennie umierają 142 osoby.

 

Oznacza to, że "w USA co trzy tygodnie kryzys opioidowy powoduje tyle samo ofiar, co ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku" - powiedział Christie cytowany w programie amerykańskiego radia publicznego NPR.

 

Komisja kierowana przez Christie'ego we wstępnym raporcie, omawianym podczas wtorkowego spotkania, zaapelowała do Trumpa o ogłoszenie Narodowego Alertu Medycznego (National Medical Emergency) z powodu kryzysu opioidowego.

 

Alertu nie ogłosi

 

Pozwoliłoby to na zniesienie lokalnych i stanowych ograniczeń w próbach rozwiązywania kryzysu oraz zwiększenie federalnych nakładów na prewencję, leczenie oraz zakup leków łagodzących skutki przedawkowania.

 

Prezydent zapoznał się we wtorek z zaleceniami komisji, jednak nie jest gotowy ogłosić narodowego alertu medycznego - powiedział Price. Jak dodał, jest to z reguły dobre rozwiązanie "w przypadku problemów o charakterze tymczasowym", takich jak epidemia wirusa Zika, a nie długotrwałych kryzysów, takich jak uzależnienie od środków przeciwbólowych.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie