W Gdańsku rozpoczął się 757. Jarmark św. Dominika

Kultura
W Gdańsku rozpoczął się 757. Jarmark św. Dominika
PAP/Dominik Kulaszewicz

W Gdańsku rozpoczął się w sobotę 757. Jarmark św. Dominika, największa plenerowa impreza handlowo-kulturalna w Polsce i jedna z największych w Europie. Przez trzy tygodnie na kilkunastu ulicach w śródmieściu stać będzie ponad tysiąc stoisk handlowych.

Trwający ponad trzy tygodnie Jarmark św. Dominika zainaugurowała oficjalnie w sobotę na przedprożu Dworu Artusa przy Fontannie Neptuna ceremonia rozpoczęcia wydarzenia. Wykonany został m.in. hejnał jarmarku złożony z 757 nut, który będzie grany codziennie o 12.12 podczas jego trwania. Symboliczny klucz do miasta na czas trwania jarmarku wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz przekazała kupcom i rzemieślnikom.

 

Swoją ofertę na 757. Jarmarku św. Dominika w Gdańsku prezentuje ponad tysiąc handlowców, rzemieślników i artystów z 14 krajów, m.in. z Białorusi, Francji, Indii, Irlandii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Program wydarzeń kulturalnych przewiduje m.in. kilkadziesiąt koncertów.

 

Wiele imprez kulturalnych

 

Jarmark odbywa się na kilkunastu ulicach historycznego centrum Gdańska. Po raz pierwszy w historii jarmark odbywa się też na ulicy Stągiewnej, za Motławą i Zielonym Mostem.

 

Organizatorzy, Międzynarodowe Targi Gdańskie poinformowały, że prawie 80 proc. kramów stanowią stoiska rzemieślników, kolekcjonerów i artystów. Pozostałe to punkty sprzedające przysmaki regionalne oraz towary z innych branż.

 

Jarmark św. Dominika to również wiele imprez kulturalnych. W programie tegorocznej imprezy jest 30 koncertów, m.in. takich zespołów i wykonawców jak Sound'n'Grace i Ania Dąbrowska (wieczorny koncert otwarcia imprezy w sobotę), Maja Kleszcz&incarNations, L.U.C&Rebel Babel Ensemble, Vavamuffin, Julia Pietrucha oraz Raz Dwa Trzy (koncert zamknięcia imprezy, 20 sierpnia).

 

Dla miłośników muzyki klasycznej przygotowano m.in. sześć wydarzeń z cyklu "Koncerty pod gwiazdami" na Placu Kobzdeja, a także koncert na Targu Węglowym Królewskiej Orkiestry Salonowej, która wykona przeboje muzyki operowej, operetkowej i hity orkiestrowe.

 

Specjalna aplikacja na telefon

 

Podczas tegorocznego Jarmarku św. Dominika zaplanowano też m.in. XXII Święto Chleba, Dominik Design (prezentacja oryginalnego, unikatowego polskiego wzornictwa), Dzień Ormiański, Bajkowisko dla dzieci, Kuj żelazo póki gorące! (pokazy kucia tradycyjnego) oraz 23. Bieg św. Dominika.

 

Podobnie, jak w ubiegłym roku można skorzystać z bezpłatnej, oficjalnej aplikacji Jarmarku. Pobrana na smartfony w AppStore lub w Google Play na hasło "Jarmark św. Dominika" aplikacja ma ułatwić np. jak najszybsze znalezienie poszukiwanego wystawcy i dotarcie do celu czy znalezienie interesujących części programu. Nowością w tej aplikacji są trzy polecane ścieżki zwiedzania Gdańska i jarmarku, w tym morska (jej autorem jest żeglarz, mistrz olimpijski Mateusz Kusznierewicz) oraz historyczna (opracowana przez znanego podróżnika, zdobywcę dwóch biegunów, Marka Kamińskiego).

 

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Tej religijnej ceremonii towarzyszył jarmark.Odbywający się przez wieki w Gdańsku Jarmark św. Dominika miał przerwę po II wojnie światowej. Impreza została reaktywowana w 1972 roku. Każdego roku odwiedzają go miliony osób, mieszkańców i turystów.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie