MSWiA odpowiada RPO: będzie przegląd przepisów o ratownictwie wodnym
Resort spraw wewnętrznych zwrócił się do WOPR o przedstawienie opinii na temat funkcjonowania przepisów regulujących ratownictwo wodne; sprawą ewentualnych zmian prawnych w tym zakresie zajmie się Rada do spraw Ratownictwa - wynika z odpowiedzi MSWiA na pismo RPO.
Według policyjnych statystyk, w Polsce każdego roku kilkaset osób ginie w wyniku utonięcia. W tym roku utonęło już ponad 160 osób, z czego blisko 50 od początku wakacji.
Pod koniec czerwca Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do MSWiA w związku z docierającymi do niego doniesieniami ws. niewystarczającej liczby ratowników wodnych; jego zdaniem warto zastanowić się nad zmianami systemowymi m.in. w obszarze finansowania.
W odpowiedzi MSWiA poinformowało, że skierowało m.in. do WOPR prośbę o "zintensyfikowanie działań z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa osobom przebywającym i odpoczywającym na wodach naszego kraju".
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak zwrócił się również do Komendanta Głównego Policji o objęcie szczególnym nadzorem miejsc niebezpiecznych, wykorzystywanych do kąpieli, rekreacji czy uprawiania sportów wodnych. Wystąpił także o wzmocnienie współpracy jednostek policji z podmiotami zajmującymi się ratownictwem wodnym.
Minister zwrócił się także do Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej o wzmocnienie współdziałania PSP z organizacjami ratowniczymi przy realizacji projektów profilaktyczno-edukacyjnych związanych z bezpieczeństwem nad wodą.
Dotacja MSWiA i finansowanie przez samorządy
Do Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego należy kilkadziesiąt tys. członków, w tym zdecydowana większość to ratownicy. W ciągu ponad 50-letniej działalności WOPR przeszkolonych zostało prawie 400 tys. ratowników. Powstałe w 1962 roku WOPR przejęło wszystkie sprawy związane z ratownictwem wodnym od Polskiego Związku Pływackiego.
Każdego roku wodniacy otrzymują dotację z MSWiA. Są też wspierani finansowo przez samorządy i sponsorów. Obecnie WOPR zajmuje się przede wszystkim naborem i szkoleniem ratowników, którzy dbają o bezpieczeństwo osób korzystających z naturalnych kąpielisk oraz pływalni. Co roku członkowie WOPR organizują szkoły nauki pływania dla młodzieży, prowadzą prelekcje dla dzieci i młodzieży oraz wczasowiczów, dotyczące bezpieczeństwa na wodzie.
WOPR również zabezpiecza imprezy, które odbywają się na wodzie: spływy kajakowe, zawody pływackie i regaty. Prowadzi wspólne patrole z policją, a także współpracuje z organizacjami zajmującymi się ekologią i czystością wód.
Ratownicy WOPR apelują, by korzystać ze strzeżonych kąpielisk i nie wchodzić do wody po wypiciu alkoholu. Apelują też o rozwagę i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. Dzieci powinny kąpać się tylko pod opieką dorosłych w nadmuchiwanych kołach lub rękawkach - najlepiej w odblaskowych, dobrze widocznych kolorach. Należy także zawsze sprawdzać sprzęt wypożyczany do pływania - m.in. łodzie, kajaki: czy nic nie przecieka, czy wiosła są sprawne, a w wyposażeniu jest wystarczająca liczba kamizelek.
WOPR radzi, aby - gdy widzimy, że ktoś tonie - w pierwszej kolejności wezwać pomoc, dzwoniąc pod darmowy numer alarmowy 112 lub 601 100 100, a następnie ruszyć z pomocą. O ile to możliwe, powinno się udzielić pomocy, nie wchodząc do wody, np. podać gałąź czy rzucić linę. W przypadku, gdy osoba jest za daleko, można podpłynąć na desce, kajaku, pontonie.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze