Błaszczak rok po ŚDM: 89 proc. Polaków uważa, że nasz kraj jest bezpieczny
Światowe Dni Młodzieży to był wyjątkowy czas; dziś 89 proc. Polaków uważa, że Polska jest krajem bezpiecznym i jest to rekordowy wskaźnik osiągnięty właśnie dzięki ciężkiej pracy polskich służb - podkreśla szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
Właśnie mija rok od wizyty ponad dwóch milionów pielgrzymów w całego świata, którzy przyjechali do Polski na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Nad bezpieczeństwem podczas ŚDM czuwało 38 tys. funkcjonariuszy służb podległych MSWiA - policjantów, strażaków, pograniczników i BOR-owców.
"To był wyjątkowy czas dla Krakowa i dla Polski. Polska jest krajem bezpiecznym dlatego, że służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo są w stanie je zapewnić nie tylko podczas Światowych Dni Młodzieży, ale również na co dzień" - podkreślił Błaszczak w wystąpieniu opublikowanym w sobotę przez MSWiA.
Minister spraw wewnętrznych i administracji przypomniał, że funkcjonariusze pełnili swoją służbę w terenie, często przez długie godziny, w trudnych warunkach atmosferycznych. "Dowódcy brali na swoje barki ciężar odpowiedzialności. Ich służba to często wyczerpujące i niedostrzegane działania" - powiedział Błaszczak.
Szef MSWiA podkreślił, że dziś 89 proc. Polaków uważa, że Polska jest bezpiecznym krajem. "To rekordowy wskaźnik osiągnięty właśnie dzięki ciężkiej pracy polskich służb" - powiedział.
Kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie
Służby MSWiA odpowiadały za bezpieczeństwo przede wszystkim w Krakowie, w Częstochowie i w Brzegach. Każda trasa przejazdu papieża i każdy obiekt, który odwiedził, były sprawdzone i zabezpieczone, a miejsca uroczystości musiały mieć przygotowane odpowiednie drogi ewakuacji.
Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Krakowie i Brzegach pod Wieliczką w dniach 26-31 lipca. Franciszek przebywał w Polsce w ramach ŚDM od 27 do 31 lipca. W tym czasie oprócz Krakowa i Brzegów odwiedził także Częstochowę i teren byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Kolejne spotkanie papieża z młodymi ma odbyć się w 2019 r. w Panamie.
PAP
Czytaj więcej