Komisja Europejska daje Polsce miesiąc na rozwiązanie problemów w sądownictwie
Komisja Europejska przedstawiła w środę swoje stanowisko na temat reformy polskiego sądownictwa. Według Fransa Timmermansa ustawy dotyczące sądownictwa będą miały negatywny wpływ na niezawisłość wymiaru sprawiedliwości w Polsce.
- Ustawa w sprawie sądów powszechnych została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, co uzasadnia rozpoczęcie procedury o naruszenie praworządności w momencie jej publikacji - powiedział w środę na konferencji prasowej wiceszef KE Frans Timmermans.
W swoim oświadczeniu Komisja Europejska napisała, że "kolegium komisarzy prześle wezwanie do usunięcia uchybienia natychmiast po tym, jak ustawa - Prawo o ustroju sądów powszechnych - zostanie opublikowana".
Jak mówił Timmermans, ustawy dotyczące sądownictwa w Polsce będą miały bardzo poważny, negatywny wpływ na niezawisłość wymiaru sprawiedliwości. Podkreślił jednocześnie, że KE cieszy się z faktu, iż prezydent Duda ogłosił decyzję w sprawie weta dwóch ustaw.
Jak zaznaczył Timmermans, KE zaleca, aby polskie władze rozwiązały wszystkie zidentyfikowane problemy w sprawie sądownictwa w ciągu miesiąca. Timmermans powiedział też, że w przypadku odwołania sędziów Sądu Najwyższego lub przeniesienia ich w stan spoczynku, KE jest gotowa uruchomić art. 7 traktatu unijnego dopuszczający sankcje.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze