Zmarła najstarsza Polka. Jadwiga Szubartowicz przeżyła 111 lat, rewolucję październikową i dwie wojny
Jako dwunastolatka pani Jadwiga była świadkiem rewolucji październikowej. Przeżyła II wojnę światową i dwukrotne aresztowanie jej brata przez Niemców. Jadwiga Szubartowicz zmarła w czwartek. W październiku skończyłaby 112 lat. - Trzeba stale się dokształcać i doskonalić. Z pomocą Boga, szukać piękna, dobra i prawdy, a zło niszczyć i łamać. Taką zawsze była moja recepta - mówiła.
Dzieciństwo i dorosłość pani Jadwigi było związane z Lublinem. Jadwiga Szubartowicz (z domu Skawińska) urodziła się 16 października 1905 roku.
Widziała narodziny komunizmu
Przez kilka lat mieszkała z rodziną w Rosji, gdzie była świadkiem rewolucji październikowej, którą przeżyła w Sankt Petersburgu.
Kiedy wybuchła II wojna światowa, miała 34 lata.
- Leciałam do domu po szkłach, bo było bombardowanie. Do dziś pamiętam ten ogromny huk. Największe bombardowanie było 9 września. Przez dwa dni siedzieliśmy w piwnicy domu przy ul. Pszennej – mówiła "Kurierowi Lubelskiemu". Pracowała jako księgowa, m.in. w redakcji tego dziennika.
W czasie okupacji niemieckiej aresztowano jej brata, który po tygodniowym więzieniu w obozie na Majdanku został zwolniony. Ponownie aresztowany przez Niemców w Krakowie, trafił do obozu koncentracyjnego w w Buchenwaldzie, gdzie zmarł.
Trajkot "Bitwy pod Grunwaldem"
Pani Jadwiga była również świadkiem przewożenia obrazu "Bitwa pod Grunwaldem" w celu ukrycia go przed okupantem. Obraz ewakuowano z Warszawy, do Lublina dojechał 9 września o 7.00.
- Nie było asfaltów. Nawet Bernardyńska miała kocie łby. Pamiętam, że jak wieźli do ukrycia obraz Matejki - Bitwa pod Grunwaldem - to wóz trajkotał głośno - wspominała Szubartowicz.
7 marca 2017 roku, jako pierwsza lublinianka została uroczyście uhonorowana Medalem 700-lecia miasta przez Prezydenta Krzysztofa Żuka.
Była najstarsza prawie dwa lata
Jadwiga Szubartowicz została najstarszą Polką 1 sierpnia 2015, po śmierci Jadwigi Młynek (1905–2015) z Kalisza. Jej wiek został zweryfikowany przez badaczy z Gerontology Research Group.
Ostatnie miesiące życia pani Jadwiga przeżyla w Domu Opieki Społecznej w Lublinie przy ulicy Ametystowej.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę, 26 lipca o godz. 13 na cmentarzu przy ul. Lipowej.
polsatnews.pl, kurierlubelski.pl
Czytaj więcej
Komentarze