Spotkanie prezydenta z marszałkami ws. reformy wymiaru sprawiedliwości
Prezydent Andrzej Duda we wtorek wieczorem spotkał się z marszałkami Sejmu Markiem Kuchcińskim i Senatu Stanisławem Karczewskim. Tematem spotkania jest reforma wymiaru sprawiedliwości. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 21. w Pałacu Prezydenckim.
Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że spotkanie prezydenta z marszałkami Sejmu i Senatu poświęcone będzie sprawie ustaw dotyczących sądownictwa, a szczególnie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.
Prezydent Duda w popołudniowym oświadczenia poinformował, że zgłosił do Sejmu projekt noweli ustawy o KRS, w którym zaproponował, by Sejm wybierał Krajową Radę Sądownictwa większością 3/5 głosów. Zapowiedział, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym, której projekt obecnie jest procedowany w Sejmie, jeśli wcześniej nie zostanie uchwalony jego projekt nowelizacji ustawy o KRS.
"Liczymy, że projekt zgłoszony przez prezydenta będzie szybko procedowany"
Na decyzję prezydenta czeka też uchwalona przez Sejm w zeszłym tygodniu nowela ustawy o KRS. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek po wtorkowym oświadczeniu prezydenta powiedziała, że zgłoszony przez Andrzeja Dudę projekt noweli będzie procedowany, jeśli podpisze on nowelę o KRS wcześniej uchwaloną przez Sejm.
Komentując tę zapowiedź, prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński powiedział, że projekt zmian w ustawie o KRS zgłoszony przez prezydenta może być procedowany bez konieczności podpisywania przez Andrzeja Dudę uchwalonej wcześniej przez Sejm noweli o KRS.
- Liczymy, że projekt o KRS zgłoszony przez prezydenta będzie szybko procedowany - dodał.
Prezydencki projekt o KRS opublikowano już na stronie prezydenta, odnotowano go także na stronie internetowej Sejmu - w zakładce "wniesione projekty ustaw, którym nie został jeszcze nadany numer druku".
W ustawie wybór sędziów KRS przez posłów, nie sędziów jak dotąd
Uchwalona przez Sejm w zeszłym tygodniu nowela ustawy o KRS, którą przygotował rząd, przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. W ustawie nie określono, jaką większością następowałby wybór nowych członków w Sejmie.
Z kolei we wtorek Sejm rozpoczął procedowanie poselskiego projektu autorstwa PiS o Sądzie Najwyższym, który przewiduje trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku "z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości".
Złożenie w Sejmie projektu o SN oraz zakończenie w ubiegłym tygodniu prac parlamentarnych nad zmianami w ustawach: o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych wywołało protesty opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej.
W poniedziałek doszło do spotkania prezydenta z politykami klubu Kukiz'15: Pawłem Kukizem i Stanisławem Tyszką. Według nich prezydent, zgłaszając projekt noweli o KRS we wtorek, wziął pod uwagę propozycje ich klubu.
PAP
Czytaj więcej