"Niedopełnienie obowiązków i narażenie miasta na straty". Jan Śpiewak złożył zawiadomienie do prokuratury
Radny Śródmieścia Jan Śpiewak poinformował we wtorek o złożeniu zawiadomienie do prokuratury na Wojciecha Bartelskiego, Marcina Bajko i Jerzego Mrygonia ws. ich działań w związku z decyzjami reprywatyzacyjnymi dot. nieruchomości przy ul. Twardej.
Radny Śródmieścia Jan Śpiewak poinformował we wtorek o złożeniu zawiadomienie do prokuratury na Wojciecha Bartelskiego, Marcina Bajko i Jerzego Mrygonia ws. ich działań w związku z decyzjami reprywatyzacyjnymi dot. nieruchomości przy ul. Twardej.
W poniedziałek komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji uchyliła decyzje prezydent Warszawy o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy ul. Twardej. Komisja stwierdziła rażące naruszenie interesu społecznego przez Hannę Gronkiewicz-Waltz i jej bierność. W związku z roszczeniami Macieja M., Rada Miasta przeniosła z Twardej gimnazjum - jeszcze przed przyznaniem mu w lipcu 2014 r. prawa użytkowania wieczystego do działek.
Zbadać, czy nie działali w zorganizowanej grupie przestępczej
Prezes stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa, radny Śródmieścia Jan Śpiewak poinformował dziennikarzy, że we wtorek złożył zawiadomienie do prokuratury na Wojciecha Bartelskiego, ówczesnego burmistrza Śródmieścia, który obecnie jest szefem Tramwajów Warszawskich, na Marcina Bajko, byłego szefa Biura Gospodarowania Nieruchomościami oraz jego zastępcę Jerzego Mrygonia. Jak podkreślił, chodzi o paragrafy "dotyczące niedopełnienia obowiązków i narażenia miasta na ogromne straty".
"Chcemy też, żeby prokuratura zbadała, czy nie działali oni w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było po prostu przejęcie tej nieruchomości" - dodał Śpiewak.
Jak zaznaczył decyzja o przeniesieniu szkoły z ul. Twardej na Mokotów kosztowała budżet miasta ok. 12 mln zł.
We wtorek wieczorem na specjalnej sesji zebrała się Rada Dzielnicy Śródmieście m.in. w związku z decyzją ws. nieruchomości przy ul. Twardej. Śpiewak pytany o cel zwołania tej sesji odparł, że oczekuje odpowiedzi od zarządu dzielnicy Śródmieście i radnych PO, dlaczego podjęli decyzję o likwidacji gimnazjum przy ulicy Twardej.
"Kluczowa była decyzja o likwidacji gimnazjum"
"Ta decyzja była podjęta na rok przed wydaniem decyzji reprywatyzacyjnych wtedy, kiedy pan Maciej M. posiadał jedynie 5 proc. roszczeń do całej nieruchomości. Nie wiadomo skąd radni antycypowali decyzję, jeśli chodzi o reprywatyzację" - zaznaczył.
Według Śpiewaka "decyzja o likwidacji gimnazjum była kluczowa, bo ona otwierała drogę do tego, żeby ten aferzysta Maciej M. mógł przejąć cały grunt, który ma ponad 10 tys. m kwadratowych". "Mówimy o działce wartej 100 mln zł" - dodał.
Śpiewak poinformował również, że na specjalnej sesji Rady Dzielnicy Śródmieście złoży wniosek o odwołanie obecnego burmistrza dzielnicy Krzysztofa Czubaszka, który w czasie, gdy podejmowane zostały decyzje reprywatyzacyjne ws. działki przy ul. Twardej pełnił funkcję zastępcy dzielnicy Śródmieście. "Chcemy, żeby burmistrz odpowiedział nam na pytanie, jak to było możliwe i żeby został z tego powodu odwołany. Musi ponieść odpowiedzialność polityczną za te decyzje" - oświadczył radny.
"Nieprzerwany ciąg skandali i afer"
"Mamy obecnie sytuację, w której PO rządzi w Warszawie i Śródmieściu już ponad dekadę. Jest to nieprzerwany ciąg skandali i afer. Mieszkańcy Warszawy mają dość korupcji, łamania prawa i chcą odpowiedzi i odpowiedzialności politycznej" - dodał Śpiewak.
Gimnazjum Dwujęzyczne Nr 42 im. Bohaterek Powstania Warszawskiego z ulicy Twardej 8/12 w Śródmieściu zostało przeniesione na Mokotów; mieści się w budynku przy ul. Żywnego 25 po Technikum Elektrycznym w Zespole Szkół nr 28 (przeniesionego z Mokotowa na Żoliborz).
W związku z reformą edukacji i stopniowym wygaszaniem gimnazjów od 1 września 2017 r. Gimnazjum nr 42 będzie przekształcanie z zupełnie nowe CLV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze