Zatrzymano dyrektorkę tureckiej sekcji Amnesty International

Świat
Zatrzymano dyrektorkę tureckiej sekcji Amnesty International
Flickr/Metropolico.org

Turecka policja zatrzymała ośmiu obrońców praw człowieka, w tym szefową tureckiej sekcji Amnesty International (AI) Idil Eser - poinformowała na swojej stronie organizacja. Zatrzymano ich "zupełnie bez powodu" - podkreślono w komunikacie.

Zatrzymania dokonano w środę na wyspie Buyukada, koło Stambułu, gdzie aktywiści zebrali się, aby wziąć udział w warsztatach Amnesty International z zarządzania informacją i bezpieczeństwa cyfrowego.

 

Wśród zatrzymanych był też właściciel hotelu, w którym zorganizowano warsztaty i dwie osoby mające prowadzić zajęcia.

 

Nie wiadomo, gdzie znajdują się zatrzymani

 

Organizacja Amnesty International wezwała w czwartek do uwolnienia zatrzymanych i podkreśliła, że jest "głęboko zaniepokojona i oburzona" tą sytuacją.

 

Jak informuje AI, nie wiadomo, gdzie aktualnie znajdują się zatrzymani. Odmówiono im kontaktu z prawnikiem - dodaje organizacja.

 

- Jest to groteskowe nadużycie władzy i uwydatnia niepewną sytuację aktywistów broniących praw człowieka w tym kraju - powiedział Salil Shetty, sekretarz generalny Amnesty International.

 

"Niszczycielska niesprawiedliwość"

 

Na początku czerwca szef Amnesty International (AI) w Turcji Taner Kilic został zatrzymany przez policję, która weszła do jego domu w Izmirze. Następnie turecki sąd formalnie aresztował go pod zarzutem udziału w organizacji terrorystycznej. Amnesty International nazwało aresztowanie Kilica "niszczycielską niesprawiedliwością" i wezwało do jego uwolnienia.

 

Po nieudanej próbie puczu z lipca 2016 roku w Turcji aresztowano ok. 50 tys. zwolenników krytyków tureckich władz, pod zarzutem powiązań z organizacjami terrorystycznymi. Około 150 tys. osób zwolniono z pracy, w tym wielu wojskowych, policjantów, nauczycieli i urzędników państwowych. Zdaniem opozycji miało to obezwładnić politycznych przeciwników prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

 

W maju AI zarzuciła władzom Turcji naruszanie wolności słowa i wolności zgromadzeń oraz łamanie prawa do niedyskryminacji w reakcji na ubiegłoroczną próbę zamachu stanu.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie