ZUS chce przyjąć ponad 1,4 tys. praktykantów
Ponad 1,4 tys. praktykantów chce przyjąć Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach współpracy z państwowymi wyższymi szkołami zawodowymi. Praktyki potrwają pół roku, ich uczestnicy otrzymają wynagrodzenie. W środę podpisano list intencyjny w tej sprawie. Program ma ruszyć we wrześniu.
List intencyjny w sprawie programu praktyk zawodowych podpisali minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska oraz przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych prof. Witold Stankowski - poinformował w środę rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz.
Celem zawartego porozumienia jest poszerzenie świadomości młodych ludzi w zakresie finansów publicznych, funkcjonowania administracji publicznej oraz systemu ubezpieczeń społecznych.
Zgodnie z zebranymi w placówkach ZUS szacunkami, na dziś Zakład deklaruje przyjęcie na praktyki 1426 studentów z różnych państwowych wyższych szkół zawodowych (PWSZ) w całym kraju.
"Liczę, że duże grono zechce podjąć pełnoetatowe zatrudnienie"
Praktyki zawodowe, trwają pół roku, a każdy z uczestniczących w nich studentów otrzymuje wynagrodzenie. Pierwszych praktykantów Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmie już we wrześniu tego roku. Projekt potrwa zaś do stycznia 2019 r.
- Ze swojej strony zapewniamy młodym ludziom możliwość zbudowania unikalnych, na rynku pracy, kompetencji w zakresie ubezpieczeń społecznych, a dodatkowo zdobycie doświadczenia w pracy w administracji publicznej. Zważywszy na fakt, że dziś administracja publiczna przechodzi ciągły proces profesjonalizacji i elektronizacji swoich usług, praca tu jest dużym wyzwaniem. Liczę, że duże grono studentów, którzy podejmą u nas praktyki, w przyszłości zechce podjąć pełnoetatowe zatrudnienie - powiedziała prezes ZUS.
Projekt "Program Praktyk zawodowych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych" realizowany jest z Programu Wiedza Edukacja Rozwój przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego celem jest wypracowanie nowego modelu praktyk studenckich i udział 7 tys. studentów uczelni zawodowych w takich praktykach. Wartość całego projektu to 136 mln zł. Nabór wniosków prowadzony jest od marca 2016 r. do września 2018 r. Dotychczas wsparcie otrzymały 32 szkoły wyższe, w tym 25 Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze