"Dyplomacja pod znakiem pandy". Prezydent Chin przekazał parę tych rzadkich zwierząt berlińskiemu zoo
Xi Jinping przyleciał do Niemiec na kilka dni przed rozpoczęciem szczytu G20 w Hamburgu. Wszystko po to, aby "zacieśnić współpracę z Niemcami" oraz... uroczyście przekazać parę pand dla zoo w Berlinie.
Podczas uroczystego otwarcia wybiegu w berlińskim zoo kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Chin Xi Jinping podkreślali, że pandy to nie tylko atrakcja turystyczna. - Jestem przekonany, że mogą się one stać nowymi ambasadorami naszej przyjaźni - stwierdził prezydent Chin. Merkel dodała, że "od dziś mamy tutaj dwóch bardzo sympatycznych dyplomatów".
Przekazane przez Chiny pandy to 4-letnia Meng Meng i 7-letni Jiao Qing. Do Berlina trafiły pod koniec czerwca. Zostały one Niemcom wypożyczone na 15 lat.
Milion dolarów rocznie za wypożyczenie
Jak zauważa Deutsche Welle w ostatnich latach Pekin realizuje swoistą "dyplomację pod znakiem pandy".
Są to wizyty z politycznym podłożem, ale także celem, jakim jest lepsza ochrona tych zagrożonych wyginięciem zwierząt, których na wolności żyje w Chinach już tylko około 2 tysiące.
Chiny wypożyczają krajom pandy, stawiając przy tym wysokie wymagania dotyczące wybiegów, w których mają przebywać.
Za wypożyczenie pand Berlin zapłaci Pekinowi milion dolarów rocznie.
Strategiczne partnerstwo
- Między naszymi krajami istnieje nie tylko strategiczne partnerstwo, lecz możemy wręcz mówić o kompleksowym partnerstwie strategicznym, co oznacza, że do tego procesu włączone zostały wszystkie dziedziny życia społecznego - powiedziała Merkel na wspólnej z Xi konferencji prasowej.
- Nie ograniczamy się do wymiany towarów lecz współpracujemy coraz ściślej i głębiej w dziedzinie technologii - zaznaczyła Merkel. Jak zastrzegła, niemieckie firmy muszą mieć równy dostęp do chińskiego rynku.
Prezydent Xi ocenił, że relacje chińsko-niemieckie osiągnęły "nowy poziom" i można je uznać za "przykład sukcesu". - Stoimy przed nowym etapem, który wymaga przełomu - mówił prezydent Chin. Wyraził nadzieję, że jego wizyta "wyznaczy nowe ścieżki współpracy strategicznego partnerstwa".
G20, współpraca w gospodarce, handlu, finansach i inwestycjach
Merkel powiedziała, że z pomocą Chin chce "ominąć rafy" podczas rozpoczynającego się w piątek szczytu przywódców G20. Xi zapewnił Merkel, że będzie ją wspierał, aby szczyt zakończył się sukcesem.
Oba kraje krytycznie oceniają decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o wycofaniu się z porozumienia paryskiego w sprawie klimatu.
Xi i Merkel zapowiedzieli rozwój bilateralnej współpracy w gospodarce, handlu, finansach i inwestycjach. W obecności obu przywódców podpisano szereg porozumień gospodarczych.
Przestrzeganie praw człowieka, pominięte losy Liu Xiaobo
Merkel podczas spotkania z Xi podkreśliła także znaczenie dialogu związanego z przestrzeganiem praw człowieka w Chinach. Nie skomentowała jednak losu chińskiego dysydenta Liu Xiaobo.
Pełnomocniczka niemieckiego rządu ds. praw człowieka wezwała Merkel, aby wstawiła się u Xi o zezwolenie Liu Xiaobo na wyjazd za granicę. Laureat pokojowej Nagrody Nobla cierpi na raka wątroby. Chińskie władze zaoferowały mu poddanie się leczeniu w kraju z udziałem zagranicznych ekspertów.
dw.com, Reuters, PAP
Czytaj więcej
Komentarze