"Tajny" sondaż PiS. Koalicja PO i Nowoczesna z większym poparciem niż partia Jarosława Kaczyńskiego
Koalicyjna lista wyborcza PO i Nowoczesnej osiągnęłaby lepszy wynik w wyborach parlamentarnych niż PiS - wynika z sondażu przeprowadzonego w dniach 14-16 czerwca na zamówienie rządzącej partii, a do którego dotarł dziennik "Fakt". Po połączeniu sił PO i Nowoczesna mogłyby liczyć na 40 proc. głosów, a PiS na 36 proc. "Nie ma takiego sondażu" - napisała rzeczniczka PiS na Twitterze. -
Respondenci mieli odpowiedzieć na pytanie, jak by głosowali, gdyby PO i Nowoczesna wystawiły wspólną listę do Sejmu. Okazało się , że opozycja mogłaby liczyć na 40 proc. poparcie. Natomiast PiS wraz z Polską Razem Jarosława Gowina i Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry osiągnąłby wynik 36 proc.
Próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze Kukiz'15 (9 proc. głosów), SLD (6 proc.) i PSL (nieco ponad 5 proc.). Swoich parlamentarzystów nie miałyby partie Wolność i Razem (po 2 proc. wskazań).
Podział mandatów stosunkiem 244:172
Jak pisze "Fakt", "koalicję rządową mogłyby stworzyć siły anty-PiS z 244 mandatami. Sam klub PiS liczyłby tylko 172 posłów".
Badanie miała wykonać "jedna z prestiżowych sondażowni" na grupie 1000 Polaków.
Jego wynik jest zaskakujący, bo w sondażu CBOS, przeprowadzonym na początku czerwca, PiS mógł liczyć na 39 proc. poparcia, podczas gdy głosowanie na PO i Nowoczesną deklarowało odpowiednio 18 proc. i 5 proc. respondentów.
Mazurek: PiS nie zlecało takiego sondażu
Rzeczniczka PiS Beata Mazurek zaprzeczyła na Twitterze informacjom gazety o sondażu. Jak stwierdziła, PiS takiego badania nie zlecało, ani takiego badania nie ma. Wtóruje jej wiceprezes PiS Joachim Brudziński.
Prawo i Sprawiedliwość nigdy nie zlecało i nie ma takiego sondażu, o którym pisze dziś Fakt. Pytanie: po co ta dezinformacja? #FakeNews
— Beata Mazurek (@beatamk) 30 czerwca 2017
Potwierdzam, nikt z kierownictwa #PIS takiego sondażu nie zamawiał. Im bliżej naszego kongresu tym więcej #fakenews 🙂 https://t.co/dmknhqhZVg
— Joachim Brudziński (@jbrudzinski) 30 czerwca 2017
fakt24.pl
Czytaj więcej