87 proc. Węgrów odrzuca kwoty relokacji migrantów
Zdecydowana większość Węgrów (87 proc.) odrzuca obowiązkowe kwoty relokacji migrantów - wynika z sondażu ośrodka Nezoepont, opublikowanego w sobotę w dzienniku "Magyar Ideok". Przeciwnicy kwot są w większości nie tylko wśród zwolenników partii rządzących Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej, ale także w elektoracie lewicowym (58 proc.).
Ankietowanych zapytano również o środki podjęte przez rząd węgierski w celu powstrzymania nielegalnej imigracji. 81 proc. respondentów poparło w badaniu ogrodzenie graniczne, które zostało wzniesione w 2015 r. na południowej granicy Węgier.
Przy tym 85 proc. badanych obawia się ewentualnego zamachu terrorystycznego w związku z napływem imigrantów.
76 proc. ankietowanych uważa też, że w najbliższej dekadzie imigracja będzie powodować na Węgrzech raczej problemy.
Nie chcą wpuścić "obcych kulturowo i cywilizacyjnie ludzi"
Komisja Europejska w minioną środę formalnie wszczęła procedurę w związku z niewywiązywaniem się przez Polskę, Czechy i Węgry ze zobowiązań w sprawie relokacji uchodźców.
Węgry odrzucają mechanizm relokacji. Premier Viktor Orban oznajmił, że nikt nie może zmusić Węgier do rezygnacji z ich stanowiska z sprawie imigracji, gdyż naród węgierski "nie chce wpuścić obcych mu kulturowo i cywilizacyjnie ludzi".
We wrześniu 2015 roku państwa członkowskie UE zgodziły się na przeniesienie 160 tys. uchodźców z Włoch oraz Grecji. Termin realizacji tego planu wyznaczono na wrzesień 2017 roku.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze