Polska Federacja Ruchów Ochrony Życia apeluje o popracie inicjatywy "Zatrzymaj aborcję"

Polska
Polska Federacja Ruchów Ochrony Życia apeluje o popracie inicjatywy "Zatrzymaj aborcję"
Polsat News

O poparcie dla projektu i jak najszybsze uchwalenie zmian, gdy te wpłyną już do Sejmu, zaapelowała Polska Federacja Ruchów Obrony Życia. Zdaniem jej przedstawicieli projekt "likwidujący tzw. przesłankę eugeniczną aborcji, ma na celu objęcie prawną ochroną życia dzieci prenatalnie chorych, które zgodnie z obowiązującym obecnie prawem są tej ochrony pozbawione".

Na początku kwietnia, przedstawicielka Fundacji Życie i Rodzina Kaja Godek zapowiedziała zbiórkę podpisów pod projektem "Zatrzymaj aborcję". - Liczymy na to, że uda nam się zebrać milion podpisów; wiemy, że to jest taka liczba, która może przekonać rządzących, żeby wreszcie takie prawo uchwalić - mówiła.

 

Fundacja zamierza w sierpniu zawiadomić marszałka Sejmu o utworzeniu komitetu inicjatywy obywatelskiej (potrzeba do tego tysiąca podpisów), a na początku jesieni rozpocząć zbiórkę podpisów pod projektem. Zgodnie z prawem ma na to 3 miesiące. Pod projektem obywatelskim musi się podpisać co najmniej 100 tys. osób.

 

"Nie przewiduje wprowadzenia karania kobiet"


"Biorąc pod uwagę, że 95 proc. legalnych aborcji w Polsce jest dokonywanych na podstawie podejrzenia choroby dziecka, zmiana prawa w tym zakresie doprowadzi do znacznego ograniczenia legalnej aborcji. Należy też podkreślić, że projekt nie przewiduje zmian co do karnej odpowiedzialności za czyn aborcji, w szczególności nie przewiduje wprowadzenia karania kobiet" - podkreślono w oświadczeniu.

 

W ocenie Federacji, zaproponowana inicjatywa to "ważny krok przybliżający nas istotnie do pełnej prawnej ochrony życia".

 

W oświadczeniu podkreślono również solidarność ze stanowiskiem biskupów, wyrażonym podczas 376. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanem. Jak podkreśla PFROŻ, przedstawiciele Kościoła zadeklarowali wówczas poparcie dla zbierania podpisów pod inicjatywą i zaapelowali "o pełną ochronę prawną dzieci poczętych jako konstytucyjne prawo do życia".

 

Zdaniem Federacji, wprowadzone zmiany razem z uchwaloną już ustawą i rządowym programem "Za Życiem", "przewidującym konkretne wsparcie dla rodzin wychowujących dzieci chore, będzie znaczącym postępem w dziele budowania cywilizacji życia i miłości w naszej Ojczyźnie".

 

Kompromis aborcyjny


Obowiązująca ustawa z 1993 r. zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

 

We wrześniu zeszłego roku, Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt "Ratujmy kobiety" - liberalizujący przepisy aborcyjne, a skierował do dalszych prac projekt komitetu "Stop aborcji" - zaostrzający prawo. Wywołało to burzliwe reakcje, m.in. tzw. czarny protest na ulicach miast, w sprzeciwie wobec proponowanych zmian. Ostatecznie Sejm definitywnie odrzucił projekt.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie