W soboty bez opłat za parkowanie. Senat proponuje istotną zmianę w przepisach

Polska
W soboty bez opłat za parkowanie. Senat proponuje istotną zmianę w przepisach
Polsat News

W soboty, niedziele i święta gminy nie będą mogły pobierać opłat w strefach płatnego parkowania - zakłada senacki projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Chodzi o rozwianie wątpliwości interpretacyjnych.

Projekt, który na początku czerwca został skierowany do Sejmu, przewiduje zastąpienie pojęcia "dni robocze" terminem "dni powszednie" w związku z pobieraniem opłat w strefie płatnego parkowania w soboty.

 

Senatorowie zaproponowali, aby w przepisie art. 13b ust. 1 ustawy o drogach publicznych wyrażenie "określone dni robocze" zastąpić wyrażeniem "określone dni z wyjątkiem sobót oraz dni uznanych ustawowo za wolne od pracy", tak aby jednoznacznie wynikało z niego, że w soboty, niedziele i święta nie pobiera się opłat w strefach płatnego parkowania.

 

Obecne przepisy budzą wątpliwości

 

Obecne przepisy, zgodnie z którymi opłatę za postój pojazdów w strefie płatnego parkowania pobiera się w określone dni robocze, budzą wątpliwości interpretacyjne - czy sobota jest dniem roboczym i czy w związku z tym pobieranie opłat za parkowanie w soboty jest zgodne z prawem.

 

Pojęcie dni roboczych było różnie interpretowane przez jednostki samorządu terytorialnego oraz sądy administracyjne, stąd orzecznictwo sądów w tym zakresie było niejednolite. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu i WSA w Opolu w swoich wyrokach orzekły, że sobota nie jest dniem roboczym i pobieranie opłat za parkowanie w tym dniu jest niezgodne z prawem, natomiast WSA w Białymstoku i WSA w Krakowie orzekły, że sobota jest dniem roboczym i można w tym dniu pobierać opłaty.

 

Sprawę badał NSA

 

W kwietniu 2016 r. sprawę pobierania opłat za parkowanie w soboty w Augustowie badał Naczelny Sąd Administracyjny, który orzekł, że sobota powinna być traktowana jako dzień wolny od pracy, zatem pobieranie opłat za parkowanie w soboty jest w tym dniu niezgodne z prawem.

 

Opłata za postój pojazdu w strefie płatnego parkowania w soboty przed wyrokiem NSA pobierana była w pięciu miastach będących siedzibą województwa. Obecnie już żadne miasto wojewódzkie nie pobiera opłaty za parkowanie w soboty - jako ostatni wycofał się z tego w lutym tego roku Poznań.

 

Z informacji przekazanych autorom projektu przez 38 losowo wybrane miasta w Polsce wynika, że strefy płatnego parkowania funkcjonują w 18 z nich (46 proc. badanych miast). Opłaty za parkowanie w takich strefach w soboty przed wyrokiem NSA pobierało 11 miast (29 proc. badanej próbki). Obecnie opłaty w soboty pobierane są tylko w dwóch badanych miastach - Helu i Zakopanem, przy czym strefa płatnego parkowania funkcjonuje na Helu tylko przez część roku - od czerwca do września.

 

Jak jest w Europie?

 

W niektórych miastach europejskich opłaty za parkowanie w strefach płatnego parkowania pobierane są wyłącznie od poniedziałku do piątku (Wiedeń, Budapeszt), zaś w niektórych również w soboty, niedziele i święta (Innsbruck, Kopenhaga, Helsinki, Cannes, Paryż, Berlin, Frankfurt, Monachium, Oslo, Barcelona, Madryt).

 

Czasami w jednym mieście jest kilka stref płatnego parkowania i w części z tych stref opłaty obowiązują od poniedziałku do piątku, a w części - od poniedziałku do niedzieli.

 

PAP

kar/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie