"Nie ma polskiej zgody na przymusową relokację migrantów wbrew woli polskiego społeczeństwa"
- Nie ma polskiej zgody na przymusową relokację migrantów wbrew woli polskiego społeczeństwa i z potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa obywateli RP - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" wiceszef Kancelarii Prezydenta - Paweł Mucha. Dodał, że przymuszanie osób, które nie chciałyby przebywać na terenie RP jest nieracjonalne, niehumanitarne i nie jest zgodne z prawami człowieka.
Mucha odniósł się w ten sposób do komunikatu Komisji Europejskiej, która postanowiła wszcząć postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku z odmową udziału w programie relokacji uchodźców przez te trzy kraje.
"Daleka droga do konsekwencji prawnych"
- Tego rodzaju sytuacja przymuszania do relokowania migrantów jest też zachętą, by kolejne grupy migrantów były do Europy przerzucane, czym trudnią się także organizacje przestępcze - powiedział Mucha.
Dodał, że mimo tego komunikatu KE droga do jakiś konsekwencji prawnych jest daleka.
- Prezydent na pewno będzie te tematy (relokacji - red.) podnosił na forum unijnym - powiedział. Podkreślił, że trzeba apelować o więcej demokracji, więcej rozsądku, więcej debaty i więcej współdziałania, jeżeli chodzi o dyskusję wewnątrz unijną.
"Referendum się odbędzie"
Mucha był także pytany, czy jest pewien, że Senat poprze wniosek prezydenta o przeprowadzenie referendum dotyczącego zmian w konstytucji
- Dla mnie to nie ulega wątpliwości, że referendum się odbędzie, nie ulega też wątpliwości, że odbędzie się w tym terminie (11.11.2018 - red.), który jest przez pana prezydenta proponowany - powiedział
Pytany skąd taki wniosek Mucha odpowiedział: - Myślę, że tego rodzaju komunikaty dzisiaj są wygłaszane ze strony senatorów i mamy też potwierdzenie, jeśli chodzi o dominujący pogląd.
Minister podkreślił, że konsultacje ws. referendum będą kontynuowane. - I jeżeli wola obywateli będzie tego rodzaju, by konstytucję zmieniać, to ja sobie nie wyobrażam, że Senat nie podejmuje w tym zakresie stosownych działań, że nie jest zarządzone referendum. I ja jestem przekonany, że my ten proces (referendum) zakończymy sukcesem - oświadczył Mucha.
Stwierdził także, że jest przekonany o masowym uczestnictwie obywateli w referendum, które ma składać się z 10 pytań. Mucha powiedział, że pytania nie są jeszcze gotowe, "będą one wynikiem dyskusji publicznych prezydenta z różnymi podmiotami społecznymi".
"Właściwy człowiek na właściwym miejscu"
W programie "Gość Wydarzeń" Paweł Mucha mówił także, że prezydent podjął dobrą decyzję wybierając dotychczasową wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Halinę Szymańską na nową szefową Kancelarii Prezydenta.
Zdaniem Muchy jest ona bardzo kompetentną osobą. - To jest właściwy człowiek na właściwym miejscu, a pan prezydent kandydatury swoich najbliższych współpracowników wskazuje osobiście - powiedział.
polsatnews.pl
Czytaj więcej