To historia niemal jak z filmu "Good bye, Lenin!". Dom opieki w stylu NRD
Pracownicy domu opieki w Dreźnie odtworzyli rzeczywistość z byłego NRD z myślą o osobach z ciężką demencją. Terapia ma pomóc seniorom w przywracaniu wspomnień i ponownym nabyciu utraconych umiejętności. Dzięki zmianie wystroju, samopoczucie pensjonariuszy poprawiło się.
- Wyciszeni i niesprawni seniorzy są teraz bardziej aktywni - powiedział kierownik domu, Gunter Wolfram. Zauważył, że mieszkańcy bardzo się ucieszyli, kiedy zobaczyli znajome przedmioty, które przypominają im młodość.
Telefony z obrotową tarczą i meblościanka
Choć pomysł do złudzenia przypomina scenariusz filmu "Good bye Lenin!", to dyrektor domu twierdzi, że wpadł na niego zupełnie przypadkiem. W sali kinowej urządzonej w staromodnym stylu ustawił stary skuter Troll, który kiedyś był bardzo popularny w Niemczech.
Mieszkańcy domu opieki w ogóle nie byli zainteresowani filmem - Od razu przypomnieli sobie, jak zapalić silnik. Zaczęli opowiadać o wycieczkach nad Bałtyk na swoich skuterach - mówił.
Dlatego poszedł za ciosem i wybrał się na pchle targi w okolicy. W domu pojawiła się meblościanka, zasłony w geometryczne wzory, telefony z obrotową tarczą i opakowania po starych proszkach do prania. Dzięki nim odtworzono w domu wystrój z lat 60 i 70. ubiegłego wieku.
Szczęśliwi jak dawniej
- Stwierdziliśmy, że utracone umiejętności wracają - powiedział dyrektor domu spokojnej starości. Z pomocą pracowników domu mieszkańcy znowu próbują gotować i prasować. W tle słuchają muzyki z dawnych lat.
Gerontolodzy podkreślają, że ten rodzaj terapii wspomnieniowej zwiększa w pacjentach uczucie komfortu. Dzięki odwołaniu do wspomnień z dzieciństwa i młodości, stan psychiczny i fizyczny starszych osób poprawia się. Mieszkańcy domu opieki są też znacznie mniej sfrustrowani i lepiej odnajdują się w otoczeniu, które wydaje się im znajome.
Film "Good bye, Lenin!" (2003) w reżyserii Wolfganga Beckera opowiada historię działaczki komunistycznej, która zapada w śpiączkę i budzi się z niej po upadku NRD. W obawie o stan zdrowia matki, rodzina kobiety utrzymuje ją w przekonaniu, że nic się nie zmieniło i buduje iluzję dawnego systemu politycznego, wynajdując opakowania produktów spożywczych i przedmioty sprzed transformacji ustrojowej.
dw.com, abcnews.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Komentarze