Orliki krzykliwe zmieniły gniazdo. Przerwa w transmisji internetowej
Być może z powodu braku poczucia bezpieczeństwa, para orlików krzykliwych z nadleśnictwa Rudka (Podlaskie) , którą od końca marca obserwowali internauci wspólnie z biologami z Uniwersytetu w Białymstoku, opuściła stare gniazdo i nieopodal założyła nowe.
Oznaczało to konieczność przerwania w ostatnich dniach prowadzonej od końca marca transmisji internetowej z kamery przy starym gnieździe. Nowe gniazdo znajduje się o ok. 100 metrów od starego.
Samica - w nowym gnieździe - prawdopodobnie wysiaduje już złożone jajo. Siedzi na gnieździe w pozycji charakterystycznej dla wysiadywania, ale jaja nie udało się dotąd zobaczyć - poinformował PAP dr Paweł Mirski z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
Nie można niepokoić orlików
Do czasu, kiedy młody orlik nie wykluje się z jaja, nowej transmisji nie będzie, nie można bowiem teraz niepokoić orlików. Internauci będą mogli wrócić do podglądania życia tych ptaków w czerwcu - jeśli zgodzi się na to Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku. Biolodzy zabiegają w RDOŚ o zgodę na przeniesienie kamery ze starego do nowego gniazda.
- Zmiana gniazda mogła wynikać z braku poczucia bezpieczeństwa i spokoju przez samicę, która była atakowana na gnieździe przez bielika i kilkakrotnie przez puszczyka - powiedział Mirski.
Główny cel obserwacji internetowych orlików i ich zachowań w naturze to popularyzacja przyrody i poznawanie życia tych ptaków, np. niebezpieczeństw, jakie na nie czyhają, życia młodych orlików.
Najmniejszy orzeł w Polsce
Orlik krzykliwy (Aquila pomarina) jest najmniejszym z orłów występujących w Polsce. Długość ciała tego ptaka to ok. 60 cm, waży ok. 1,5 kg.
W 2016 r., gdy życie orlików krzykliwych z Rudki można było podglądać w sieci po raz pierwszy, skorzystało z tej możliwości kilkanaście tysięcy osób. Orlikom z sukcesem udało się wychować pisklę.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze