Stołeczny ratusz i Caritas uruchomiły mobilną łaźnię dla bezdomnych
W Warszawie stanęła w środę pierwsza mobilna łaźnia, w której bezdomni mogą skorzystać z toalety, zmienić bieliznę i wziąć prysznic. Łaźnię, na zlecenie urzędu miasta prowadzi Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Jak informuje stołeczny ratusz, łaźnia stanie po kolei w trzech różnych punktach miasta, w zależności od potrzeb danego rejonu. Obecnie znajduje się przy ul. Wenedów.
W komunikacie, opublikowanym na stronie urzędu miasta czytamy, że łaźnia zapewnia "możliwość skorzystania z toalety, umycia się pod prysznicem, wymiany bielizny i jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych". Ponadto bezdomni znajdą w niej przybory do golenia, mogą skorzystać z usługi fryzjera a pracownicy udzielą im informacji o możliwościach uzyskania pomocy w innych instytucjach. Dziennie łaźnia może przyjąć ok. 60 osób. W obiekcie wydzielono osobne pomieszczenia sanitarne dla kobiet i mężczyzn.
Rada Miasta przeznaczyła na realizację projektu milion zł. Inicjatorką projektu jest warszawska radna Aleksandra Scheybal-Rostek.
Jedna stała łaźnia dla bezdomnych
Jedyna w Warszawie łaźnia dla bezdomnych mieści się w ośrodku "Tylko z darów miłosierdzia" przy ul. Żytniej 1. Codziennie korzysta z niej ok. 40 osób.
Jak informują przedstawiciele urzędu miasta, Warszawa dofinansowuje m.in. 20 placówek noclegowych dla osób bezdomnych (noclegownie, schroniska, schroniska specjalistyczne, mieszkania treningowe), dysponujących łącznie około 1400 miejscami, siedem bezpłatnych jadłodajni, wydających ponad 2000 posiłków dziennie, cztery punkty poradnictwa, w tym punkt poradnictwa prowadzony przez Stowarzyszenie Lekarzy Nadziei, łaźnię oraz dodatkowo w sezonie zimowym dwie dzienne ogrzewalnie.
Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej prowadzi cztery świetlice socjoterapeutyczne, dwie jadłodajnie dla ubogich, pięć placówek medycznych NZOZ, trzy hospicja domowe, dom samotnej matki, dwa domy dziennego pobytu, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Specjalny Ośrodek Wychowawczy dla dziewcząt z orzeczoną niepełnosprawnością, dwa Centra Interwencji Kryzysowej, dwa Środowiskowe Domy Samopomocy, Katolicki Ośrodek Duszpasterstwa Osób Specjalnej Troski, Legionowskie Centrum Charytatywno-Opiekuńcze.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze