Pogotowie przeciwpowodziowe w województwie łódzkim
W związku ze wzrostem stanów wód m.in. w zlewniach Warty i Pilicy oraz prognozowanymi opadami deszczu na terenie województwa łódzkiego wojewoda w piątek ogłosił pogotowie w całym regionie. Stan alarmowy przekroczyła tylko rzeka Luciąża.
Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi Radosław Mielczarek w Łódzkiem ok. godz. 15 stan alarmowy na rzekach został przekroczony o ok. 10 cm jedynie na Luciąży w gminie Sulejów. Stany ostrzegawcze przekroczyły natomiast m.in. Warta w powiecie zduńskowolskim, Pilica w powiecie piotrkowskim oraz Czarna Maleniecka w pow. piotrkowskim.
- Cały czas pada, więc spodziewamy się jednak odnotowania kolejnych wzrostów na wodowskazach - dodał dyżurny WCZK w Łodzi.
Przygotowano magazyny przeciwpowodziowe
W związku z tym oraz prognozowanymi opadami deszczu wojewoda łódzki Zbigniew Rau wprowadził do odwołania pogotowie przeciwpowodziowe w całym regionie. W najbardziej zagrożonych rejonach, m.in. w Sulejowie, przygotowano magazyny przeciwpowodziowe, na bieżąco monitorowany jest stan wałów przeciwpowodziowych oraz urządzeń hydrotechnicznych. Osoby mieszkające na terenach zalewowych poinformowano o zagrożeniu, sposobach ewakuacji oraz sposobie zabezpieczenia dobytku.
43 interwencje straży pożarnej
- Najbardziej zagrożone są trzy powiaty: piotrkowski, radomszczański i opoczyński, gdzie znajduje się zlewnia Pilicy. Monitorujemy też sytuacje w pow. łaskim, ale tam jest spokojniej. Na razie zalane są głównie łąki. W związku z przyborami wód w ciągu doby interweniowaliśmy 43 razy i te interwencje dotyczyły jedynie zalań piwnic oraz podwórek. Aktualny stan oceniamy na dość stabilny - powiedział oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi Jędrzej Pawlak.
- W ciągu ostatniej doby odnotowaliśmy już 19 mm opadów na metr kw. Według synoptyków w najbliższym czasie są przewidywane dalsze opady deszczu, a ich ustanie przewidywane jest od niedzieli - poinformowała dyżurna lotniskowej stacji meteorologicznej IMGW na Lublinku.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze